Spojení ODS a TOP 09? Nesmysl, říká Gazdík

Václav Klaus, Karel Schwarzenberg

Václav Klaus, Karel Schwarzenberg Zdroj: CTK/Michal Kamaryt

sal
Jedna z úvah, které procházejí hlavou různým lidem v zákulisí české politiky, je možné budoucí spojení ODS a TOP 09. V rozhovoru pro časopis Týden to uvedl bývalý místopředseda ODS Ivan Langer. Šéf poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík ale podobné úvahy vzápětí odmítl.

Langer ke své základní myšlence ihned dodal, že se nejedná o projekt, který by byl realizovatelný v dohledné době. Přesto svoji teorii podpořil i jmény, která by v nově vzniklém politickém uskupení měla hrát hlavní role. Jde prý o prezidenta Václava Klause, ministra financí a místopředsedu TOP 09 Miroslava Kalouska nebo jeho stranického šéfa Karla Schwarzenberga. Uvedl také, že výčet stran, které by se mohly spojit, nemusí být konečný.

„TOP 09 je naprosto svébytná strana, která se od ODS liší jak programově, tak i politicky. Takovou věc odmítám,“ řekl však Mediafaxu Gazdík.

Langerově teorii také příliš nenahrává fakt, že mezi jmenovanými tvářemi případné nové strany se neobjevil nikdo ze současné ODS, byť byl prezident Klaus jejím dlouholetým předsedou, poté čestným předsedou. Této čestné funkce se však v roce 2008 vzdal, s odůvodněním, že nesouhlasí s tehdejší politikou strany.

I tématu předsedů ODS se Langer v rozhovoru pro Týden dotknul. Tím nejlepším v historii označil Mirka Topolánka, od nějž však očekává omluvu kvůli událostem po posledních parlementních volbách.

„Až uplyne čas a potkáme se, bude mít příležitost mi vysvětlit, proč mě chtěl popravit. To pro mě bylo velké překvapení, že se v jednom okamžiku spojil s těmi, proti kterým celou dobu bojoval,“ uvedl Langer. Se současným šéfem ODS Petrem Nečasem se prý Langer setkává jednou za měsíc. Nečas podle něj všechno táhne sám a grémium strany mu příliš nepomáhá. „Místopředsedové nejsou vůbec vidět. Vůbec nikdo neví, co dělají,“ uzavřel Langer.

Komunální volby 2026 v Česku

V roce 2026 se v Česku uskuteční komunální volby, tedy volby do zastupitelstev obcí. Přinášíme přehled důležitých informací, mezi které patří termín a čas voleb, specifika komunálních voleb v Praze a dalších velkých městech, volební průzkumy, kandidáti a pravidla hlasování. Nechybí ani informace o tom, jak často se konají komunální volby, jak fungují volby do obecního zastupitelstva a kde sledovat výsledky voleb 2026 online (články se zobrazí po rozkliknutí odkazu).

Termín voleb