Heger slib nesplní - platy lékařů příští rok neporostou | E15.cz

Heger slib nesplní - platy lékařů příští rok neporostou

ilustrační foto (autor E15)
ilustrační foto (autor E15)
• 
ZDROJ: Tomas Kubelka, Sedmicka

ČTK, jih

Lékaři a další zdravotníci příští rok už nedostanou přidáno, ačkoli to bylo součástí dohody zdravotníků s ministerstvem zdravotnictví. A neporostou ani úhrady za zdravotní péči. Zdravotní pojišťovny by za ni měly vydat maximálně tolik, kolik vyberou na pojistném. Počítá s tím nová úhradová vyhláška na rok 2013. Dnes to oznámil ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). Cílem je zlepšit finanční kondici systému zdravotního pojištění. Ministerstvo proto připravilo celkem 14 opatření.

Na zvýšení platů se loni Heger dohodl s lékařskými odbory pod tlakem akce Děkujeme, odcházíme, v níž dala výpověď čtvrtina nemocničních lékařů. Ministr pak s odboráři podepsal memorandum. V minulém roce si od března doktoři přilepšili v průměru o pět tisíc až osm tisíc korun. Průměrný příjem jim tak stoupl ze 48 tisíc na 60 tisíc korun.

Letos se měly platy zdravotníků podle dohody zvednout o deset procent. Kvůli nepříznivé ekonomické situaci to nakonec mělo od ledna být jen o 6,25 procenta. Od pololetí se pak mělo v případě zlepšení stavu přidávat ještě o 3,75 procenta. Odbory tvrdí, že všude příjmy nerostly. Příští rok se měli lékaři podle memoranda dostat na 1,5 až trojnásobek průměrného platu v zemi.

„Velmi mě mrzí, že nemůžeme jako v předchozích dvou letech dál razantně zvyšovat platy, ale systém je opravdu v určitém deficitu,“ uvedl Heger. Podle něj je potřeba navíc „brát i ohled na okolí“. Podotkl, že pracovníkům v jiných oborech veřejných služeb platy v poslední době spíš klesají.

Rychlý pozitivní dopad na systém zdravotního pojištění bude podle Hegera mít také úhradová vyhláška, kterou jeho úřad chystá. Ministr ji označil za restriktivní. Za péči prý zdravotní pojišťovny vydají nejvýš tolik, kolik vyberou na pojistném. „Nelze očekávat nárůst úhrad nebo jen omezený,“ uvedl Heger.

K situaci ve zdravotnictví čtěte také:

Autor: ČTK, jih

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.