Hodinky PRIM tikají už sedmdesát let | e15.cz

Hodinky PRIM tikají už sedmdesát let

ZDROJ: ELTON
Prezentace klienta •
Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Jediný český výrobce hodinek PRIM, společnost ELTON hodinářská, která je od roku 2016 součástí průmyslového holdingu CSG, slaví v tomto roce dvě významná výročí. Přesně před 70 lety byl v Novém Městě nad Metují založen pobočný závod národního podniku Chronotechna pověřený vývojem a výrobou náramkových hodinek. V roce 1969 se podnik osamostatnil a získal jméno ELTON.

Primky zařadily Československo mezi světovou elitu

Historie slavných hodinek PRIM, které se nesmazatelně zapsaly do života milionů lidí, se začala odvíjet rokem 1949, kdy byla v Novém Městě nad Metují otevřena pobočka libereckého podniku Chronotechna. Továrna měla za úkol vyvinout náramkové hodinky vhodné k sériové výrobě. Tato schopnost byla v té době unikátní, pouze 8 zemí světa se mohlo pochlubit sériovou výrobou hodinek a Československo se zařadilo mezi ně. První hodinky byly po náročném procesu vývoje a testování vyrobeny v roce 1954, vlastní sériová výroba byla zahájena o tři roky později. Do dnešního dne bylo v továrně v Novém Městě nad Metují vyrobeno přes 13 milionů hodinek, včetně několika ikonických modelů. Ty nejznámější se dodnes vyrábí, samozřejmě v moderní podobě, která odpovídá požadavkům současných zákazníků.

DIPLOMAT – klasika, která nestárne

Továrna vyráběla zpočátku náramkové hodinky v jednotné kvalitě. Postupem času však vznikla poptávka po hodinkách vyšší kvality, kterou už v té době dokázal závod technologicky zajistit. V roce 1965 byl zahájen vývoj modelu, který se měl stát reprezentativním výrobkem československého hodinářského průmyslu. Pracovní název hodinek zněl „PRIM Repre“, toto označení však nezaujalo, proto bylo nutné vymyslet jméno nové. Vedení továrny v Novém Městě nad Metují se rozhodlo pro novátorský postup. Ve vysílání Československé televize byla vyhlášena veřejná soutěž, ze které měl nový název vzejít. Ze všech došlých návrhů byl pak vybrán název PRIM DIPLOMAT, pod kterým se hodinky začaly v roce 1966 vyrábět.

Hodinky PRIM tikají už sedmdesát letAutor: ELTON

Přežily čtvrtstoletí v kanále

Přestože je DIPLOMAT model reprezentativní a v době svého vzniku nesplňoval nároky na vodotěsnost, podařil se jednomu z jeho nositelů výjimečný kousek. Začátkem 70. let je majitel ztratil při stavbě rodinného domu. Od té doby uplynulo dlouhých 25 let, po kterých byly hodinky náhodou nalezeny při čištění kanalizace. K překvapení všech byly hodinky, které čtvrt století ležely ve vodě a bahnu, neporušené. Pouzdro nezkorodovalo a pod sklo se nedostala voda. Hodinky DIPLOMAT, které majitel věnoval do expozice hodinek PRIM, jdou dodnes, stačí je jen natáhnout.

ORLÍK – odolnost se testovala vařením i v mrazáku

Pro každého milovníka hodinek je jméno ORLÍK symbolem legendárního modelu náramkových hodinek, v podstatě nezničitelných. O tom se přesvědčila i Československá armáda, pro kterou byl původně model v NP ELTON v Novém Městě nad Metují vyroben a která jej podrobila skutečně extrémním testům – nechala je padat z výšky několika metrů, vařila je i nechala zamrznout v kostce ledu.

Hodinky PRIM tikají už sedmdesát letAutor: ELTON

PRIM bude oslavovat se svými fanoušky

K oslavám dvojitého výročí chystá společnost ELTON hodinářská řadu novinek a akcí. Jednou z nich jsou limitované edice. Na podzim se mohou příznivci tradičních českých hodinek těšit i na druhou edici, věnovanou prvním náramkovým hodinkám, které v Novém Městě nad Metují vznikly. V září ELTON otevře své brány v rámci Dne otevřených dveří a společnost se bude také prezentovat na významných výstavách a speciálních eventech.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video