Homolku povede neurochirurg Šetlík | E15.cz

Homolku povede neurochirurg Šetlík

Leoš Heger, ministr zdravotnictví
Leoš Heger, ministr zdravotnictví
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK, nos

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Novým ředitelem prestižní pražské Nemocnice Na Homolce jmenoval ministr Leoš Heger (TOP 09) tamního neurochirurga Michala Šetlíka. Ten zvítězil ve výběrovém řízení, které řada lékařů nemocnice považovala za zmanipulované.

Dosavadní ředitel Vladimír Dbalý dnes podal do rukou ministra rezignaci, uvedl to mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň. Dbalý se do výběrového řízení hlásil také, ale neuspěl.

„Na základě doporučení výběrové komise, jakožto svého poradního orgánu, se ministr rozhodl jmenovat do funkce ředitele pražské Nemocnice Na Homolce primáře tamní neurochirurgie Michala Šetlíka. Do funkce jej uvede 19. března 2012,“ uvedl mluvčí.

Řada lékařů Homolky považuje takové rozhodnutí za zmanipulované, veřejně se ovšem bojí vyjádřit z obavy ze ztráty zaměstnání. Za vhodného kandidáta považovali spíše druhého kandidáta - primáře radiologie Homolky profesora Josefa Vymazala. E15 o tom informal na začátku týdne.

Spekuluje se, že za Šetlíkem stojí jeho bývalý kolega a pozdější ministr obrany Martin Barták. Ten působil Na Homolce jako neurochirurg v letech 1992 až 2006, kdy ho ODS dosadila do rezortu obrany jako náměstka. Strana ho nominovala i do funkce vicepremiéra a ministra v přechodné vláda Jana Fischera, po volbách v roce 2010 ale od něj dala ruce pryč.
Zaměstnanci se obávají Bartákova vlivu na chod nemocnice, hovoří o jeho možné snaze ovlivňovat zakázky. Barták sklidil kritiku například za miliardový projekt dostavby Ústřední vojenské nemocnice ve Střešovicích, který jeho nástupce Alexandr Vondra zrušil.

Nově jmenovaný ředitel bude mít za úkol především udržet a dále šířit dobré jméno nemocnice známé špičkovou kvalitou péče a udržet ekonomickou stabilitu i ziskové hospodaření nemocnice. Zaměří se zejména na nosné programy, kterými jsou léčba nemocí kardiovaskulárních a neurologicko-neurochirurgické povahy.

„Věřím, že Šetlík velkou měrou přispěje k udržení vynikajících hospodářských výsledků nemocnice i k jejímu dalšímu rozvoji ku prospěchu pacientů,“ napsal ministr Heger na webu ministerstva.

Profil nového ředitele

Sedmapadesátiletý Šetlík vystudoval lékařskou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci. V letech 1980 až 1983 pracoval na neurochirurgickém oddělení Krajské nemocnice v Ostravě. Před nástupem na neurochirurgické oddělení Nemocnice Na Homolce působil na neurochirurgické klinice pražské Ústřední vojenské nemocnice. Lékařským oborem Šetlíka je neurochirurgie.

Autor: ČTK, nos

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video