Horáka v čele VZP nahradil Kabátek

Pavel Horák

Pavel Horák Zdroj: mediafax

ČTK
Novým ředitelem Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) zvolila dnes její správní rada šéfa odboru ekonomiky ministerstva zdravotnictví Zdeňka Kabátka. Získal 18 z 27 hlasů. Do funkce nastoupí 1. prosince. Kabátek vystřídá Pavla Horáka, který rezignoval a z čela největší zdravotní pojišťovny v zemi odejde na konci měsíce. Správní radu povede místo Marka Šnajdra Hegerův náměstek Petr Nosek.

Výměna šéfa VZP se očekávala. V orgánu pojišťovny se nedávno změnil poměr sil, a to ve prospěch ministerstva zdravotnictví. Ministr Leoš Heger dosavadní vedení VZP už delší dobu kritizoval. Vytýkal mu třeba postup ve sporném projektu internetových zdravotních knížek IZIP či finanční politiku.

Změny proběhly i ve vedení správní rady, kde bývalého poslance ODS Marka Šnajdra nahradil náměstek ministra zdravotnictví Petr Nosek. Šnajdr se předsednické funkce vzdal, pokud by tak neučinil, byl by asi odvolán.

Proti tomu, aby Kabátek VZP řídil, bylo sedm členů rady, dva se zdrželi. Kabátek se jednání rady účastnil. Přišel se členům představit a seznámit je se svými případnými záměry. Někteří si totiž stěžovali na to, že ho neznají. Padl také návrh, aby se na nového ředitele pojišťovny vypsalo výběrové řízení. Ten ale neprošel.

Kabátek nyní působí jako vrchní ředitel pro ekonomiku na ministerstvu zdravotnictví. Spadají pod něj mimo jiné nemocnice, léčebná centra a ústavy, které přímo řídí Hegerův úřad. Kabátek radě dnes řekl, že chce pojišťovnu a její finance stabilizovat, vyřešit její smluvní politiku a také úzce spolupracovat s ministerstvem zdravotnictví.

Zdeněk Kabátek
Zdeněk Kabátek | Zdroj: ministerstvo zdravotnictviZdeněk Kabátek

Podle kritiků z řad členů správní rady samotná výměna obou šéfů situaci VZP nezlepší. Hlavní problém je prý ten, že Heger dosud neprovedl reformu financování.

Hegerův úřad už dřív oznámil plány na rušení akutních lůžek. Podle něj jich má Česko příliš mnoho, chybí mu naopak lůžka následné péče a ošetřovatelská. Seškrtat by se tak v příštích letech mělo kolem 6000 akutních lůžek. Některé nemocnice či jejich oddělení by tak zanikly. Zajistit to mají právě zdravotní pojišťovny, které s nimi neuzavřou smlouvu a přestanou jim akutní péči hradit.

Komunální volby 2026 v Česku

V roce 2026 se v Česku uskuteční komunální volby, tedy volby do zastupitelstev obcí. Přinášíme přehled důležitých informací, mezi které patří termín a čas voleb, specifika komunálních voleb v Praze a dalších velkých městech, volební průzkumy, kandidáti a pravidla hlasování. Nechybí ani informace o tom, jak často se konají komunální volby, jak fungují volby do obecního zastupitelstva a kde sledovat výsledky voleb 2026 online (články se zobrazí po rozkliknutí odkazu).

Termín voleb