Benešová přepracuje hromadné žaloby | E15.cz

Hromadné žaloby kritizuje i Legislativní rada vlády. Benešová musí zákon přepracovat

Pavel Otto

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Legislativní rada vlády odmítla návrh nového zákona o hromadných žalobách. Její hlavní výhrada spočívá v tom, že by nepřispěl k ochraně spotřebitelů, ale k vytvoření výhodného byznysu pro soukromé subjekty, které by investovaly do nákladných soudních sporů s velkými firmami.

Rada kritizuje i neprovázanost normy s českým právním řádem a také nedávným rozhodnutím Evropského parlamentu. Ministerstvo spravedlnosti, které předlohu vypracovalo, připomínky analyzuje. Chce je probrat se členy rady a poté zapracovat do nového znění návrhu.

„Vydělávali by na tom takzvaní správci skupin žalujících, což mohou a nemusejí být advokáti. Návrh zákona nedává téměř žádné limity,“ řekl člen rady Bohumil Havel z Ústavu státu a práva Akademie věd ČR. Podle něj by byli správci motivováni odměnou 25 procent ze žalované částky – podobně jako ve Spojených státech, a nikoliv zájmem spotřebitelů.

Navzdory mnoha výhradám, které se sešly už v mezirezortním připomínkovém řízení, ani současné znění normy nezabraňuje šikanózním žalobám. Tedy tomu, aby si jakýkoliv podnik účelově vytvořil spolek, který by zažaloval konkurenci. Naopak smyslem připravované evropské směrnice je ochrana veřejného zájmu.

Některé členské země Evropské unie již zavedly reprezentativní žaloby, které mohou podávat jen neziskové organizace, renomovaná občanská sdružení nebo ombudsman.

„Třeba Německo schválilo úpravu, která spočívá v několika nových paragrafech,“ říká Havel. „Oproti tomu český návrh má na dvě stovky paragrafů. Je to vlastně rozsáhlý kodex, a nikoliv běžný zákon,“ dodal s tím, že ochrana by navíc nebyla spotřebitelům nabízena, ale vnucována.

Výkonný ředitel Unie zaměstnavatelských svazů ČR Vít Jásek připomněl, že Evropský parlament už na jaře jasně doporučil, aby skupiny spotřebitelů nezastupovaly ad hoc zakládané soukromé subjekty. Ministerstvo spravedlnosti to ale zcela ignoruje,“ podotkl. 

Projednávání normy je nyní odloženo. Úřad Marie Benešové (ANO) má zapracovat komentáře legislativní rady a předložit nové znění předlohy. To by mělo být projednáváno na příštím zasedání legislativní rady, které se uskuteční v dalších týdnech.

„Analyzujeme veškeré uplatněné připomínky. Tam, kde to bude možné, jim hodláme vyhovět,“ uvedl mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka.

Úpravy budou projednány se členy rady, kteří zákon napadají. „Tato neformální debata je důležitá, protože na radě nepanovala v řadě otázek shoda. Je proto nezbytné najít řešení, s nímž budou souhlasit všechny strany,“ poznamenal Řepka.

Už původní návrh se setkal s výhradami jak právních expertů, tak mimo jiné Nejvyššího soudu, ministerstva financí nebo České národní banky.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video