Inspekce životního prostředí schválila kácení na Modravě | E15.cz

Inspekce životního prostředí schválila kácení na Modravě

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: CTK/Veis David

ČTK, bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Česká inspekce životního prostředí schválila postup šumavského národního parku v lokalitě Na Ztraceném nedaleko Modravy, kde dřevaři od pondělí kácejí stromy napadené kůrovcem. Inspekce navštívila místo tento týden.

„Postupy prací, které k dnešnímu dni proběhly v této lokalitě, byly shledány v souladu s předloženou dokumentací a bez závad,“ uvedl vedoucí odboru ochrany přírody ČIŽP Jan Klapuš.

Dřevorubci začali v lokalitě kácet první stromy napadené kůrovcem v pondělí. Loni tam aktivisté kácení blokovali. Letos park slíbil, že většinu napadených stromů asanuje loupáním kůry bez porážení, a pokud se bude kácet, nebudou se vytvářet větší holiny. Aktivisté situaci monitorují, ale pokud dřevaři nebudou devastovat půdu a nevymýtí velké plochy, bránit v těžbě zatím nehodlají. Se zahájením kácení ale podávali podnět ČIŽP, aby porážení stromů zabránila. „Letošní zásahy, kdy se kácí maximálně 15 stromů v jedné skupině, považujeme sice za stále špatné, ale přece jen o trošičku šetrnější než loni. Z toho důvodu v tuto chvíli neuvažujeme o vyhlášení blokády,“ řekl mluvčí loňské blokády Vratislav Vozník. Pokud ale park začne devastovat přírodu a vytvářet holiny, blokádu nelze vyloučit, doplnil.

„Během červnové asanace jsme Na Ztraceném v žádném případě nevytvořili holiny. V tom budeme určitě pokračovat v dalších měsících,“ řekl mluvčí parku. V lokalitě vytipovali lesníci parku ohniska s nejvyšším výskytem kůrovce. V nich pokáceli vždy do 15 stromů v jedné skupině, na níž vždy navazovalo území, kde se pouze loupalo nastojato.

Podle mluvčího parku Pavla Pechouška se díky šachovnicové metodě na západní straně Šumavy daří kůrovce zastavit. „Navíc je to metoda velmi šetrná k životnímu prostředí, od té klasické metody je výrazně dražší,“ uvedl Pechoušek.

Během tohoto týdne pokáceli dělníci Na Ztraceném 400 stromů. Zhruba stejné množství odkornili nastojato. Pokácení jednoho stromu vyjde na 100 korun, odkornění nastojato na 2000. Část stromů zůstává na místě, část dřevní hmoty se odveze pryč.

Stejně bude NPŠ pokračovat v následujících letních měsících. „Od čtvrtku se v lokalitě pouze odkorňuje nastojato. Během následujících týdnů lze předpokládat, že z napadených stromů vyletí nová generace kůrovce, a napadne další stromy. Na Ztraceném tak bude zachráněno desetkrát tolik stromů, než je právě asanováno,“ dodal.

Ombudsman proti loňskému kácení

Stále přitom zůstává nedořešeno, zda má národní park oprávnění kácet v lokalitě Na Ztracelém. Podle dnešního vyjádření zástupkyně ombudsmana Jitky Seitlové byl totiž nelegální už loňský zásah dřevorubců. Park ani ministerstvo životního prostředí se závěry jejího šetření nesouhlasí. „Informaci paní Seitlové bereme na vědomí. Podle našeho názoru byl zásah proti kalamitně přemnoženému kůrovci nutný z toho důvodu, aby nenapáchal další škody,“ uvedl mluvčí úřadu Matyáš Vitík.

V lokalitě u Modravy se stromy napadené kůrovcem kácely loni v červenci a srpnu. Podle Seitlové neměla správa národního parku v době kácení k tomuto zásahu příslušná povolení. Scházel souhlas k zásahu proti škůdcům, výjimka ze zakázaných činností v NP Šumava a stanovisko orgánu ochrany přírody, zda kácení může mít významný vliv na území Natura 2000, které požívá zvýšené ochrany.

Zástupkyně ombudsmana tvrdí, že fakt, že správa loni kácela bez jakéhokoli z výše uvedených povolení, je alarmující. Za vážné porušení právních předpisů považuje to, že těžbou vznikly v terénu holiny. Takovýto postup je totiž v národních parcích zakázán.

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video