Irák stále chce české bitevníky, dostane je za několik týdnů | E15.cz

Irák stále chce české bitevníky, dostane je za několik týdnů

Aero L-159 Alca
Aero L-159 Alca
• 
ZDROJ: CC BY-SA 2.0: Milan Nykodym

ČTK, vag

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
První letadla L-159, o které má zájem Irák, mu mohou být vydána v řádu týdnů. Prohlásil to ministr průmyslu Jan Mládek na dnešní návštěvě Aera Vodochody. Zájem Iráku o koupi bitevníků trvá, ale transakci pozdržela domluva o ceně mezi ministerstvem obrany a Aerem Vodochody, které by prodej realizovalo.

Bagdád chce získat 14 českých strojů, z nichž 11 je dlouhodobě uložených, a tři jsou v provozu. Vedení Aera dnes odpoledne bude v jednáních s ministerstvem obrany pokračovat.

Podle ministra Mládka vláda umožní prodej nejen vyřízením potřebných povolení pro licencovaný export. „Vláda podpoří tento export jednak úvěry, jednak pojištěním,“ upřesnil Mládek.

Dále se podle něj také předpokládá školení iráckých pilotů v České republice. K dokončení obchodu bude ještě zapotřebí spolupráce ministerstva obrany, protože armáda ještě některé ze strojů používá.

Cenové neshody

Ministr obrany Martin Stropnický dříve k jednáním s Iráčany uvedl, že je ztěžují současné nepokoje v zemi. Irácký velvyslanec v Praze Husajn Mualla je ale přesvědčen, že konflikt mezi vládními silami a islámskými radikály vliv na dokončování kontraktu nemá.

Podle iráckého diplomata obchod vázne spíše kvůli neshodám na české straně. „Jednání stále pokračují. Iráčané stíhačky stále chtějí koupit, ale je nějaký technický problém mezi českou společností a českou vládou, ne na irácké straně,“ uvedl nedávno Husajn Muallavel.

Podle mluvčího ministerstva obrany Petra Medka se obrana a Aero zatím neshodly na ceně za letadla, která armáda používá a která by měla být součástí kontraktu. Bližší podrobnosti ale odmítl sdělit.

Autor: ČTK, vag

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.