Japonci rozjedou v Pardubicích továrnu na baterie pro elektroauta | E15.cz

Japonci rozjedou v Pardubicích továrnu na baterie pro elektroauta

Japonská firma Central Glass otevře v Pardubicích svoji továrnu. V areálu SemtineZone postaví halu na výrobu lithiových baterií pro elektromobily. Stavbu zahájí patrně letos.

Informovala o tom Iveta Koubková z tiskového úseku magistrátu. Výši investice firma nesdělila. Společnost chce spolupracovat s místní univerzitou a střední chemickou školou. V podniku bude pracovat 40 až 50 lidí. Roční produkce nové továrny je plánovaná na 20 tisíc tun.

"Společně s plánovanou produkcí továrny v Pardubicích dosáhne celková roční produkce společnosti Central Glass ve světě 50 tisíc tun elektrolytu za rok," uvedl generální ředitel Hiroshi Honjo.

Revoluční česká baterie nepotřebuje chlazení. V Letňanech začala její výroba

Podle generálního ředitele agentury CzechInvest Karla Kučery se stala elektromobilita v Česku strategickou oblastí před více než dvěma lety. Vládní agentura zahájila jednání o investici v ČR s japonskou společností loni.

O umístění pobočky v Pardubicích rozhodla dostupnost, vhodná lokalita v areálu SemtineZone a tradice chemického průmyslu. Central Glass vstoupí na český a evropský trh.

Baterie rozběhnou tisíc koní, podívejte se na nejžhavější elektrosporťáky dneška

Velkou část průmyslové zóny SemtineZone v Semtíně a Rybitví vlastní a spravuje chemička Synthesia, kde kromě ní podniká zhruba stovka subjektů, podle údajů před dvěma lety tam pracovalo kolem 4500 lidí.

Jde o největší průmyslovou oblast v Pardubicích. Chemička ji postupně zbavuje ekologických zátěží. Látky byly v areálu ukládány na nezabezpečených skládkách v 50. až 90. letech minulého století.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!