Je možné, že vláda letos projde rekonstrukcí, prohlásil Babiš. ČSSD je proti | E15.cz

Je možné, že vláda letos projde rekonstrukcí, prohlásil Babiš. ČSSD je proti

Andrej Babiš a jeho novoroční rozhovor pro ČT
Andrej Babiš a jeho novoroční rozhovor pro ČT
• 
ZDROJ: Reprofoto ČT

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Premiér Andrej Babiš (ANO) v letošním roce nevyloučil rekonstrukci vlády. Je to v rovině úvah, řekl v rozhovoru pro Českou televizi (ČT). Komunisté, na jejichž hlasech menšinový kabinet závisí, podle svého předsedy Vojtěcha Filipa nejsou spokojeni s prací ministrů dopravy Dana Ťoka (za ANO) a zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD). Předseda vládních sociálních demokratů Jan Hamáček ale výměny ministrů za svou stranu odmítá.

„Jestli bude rekonstrukce vlády v roce 2019, vyloučit to nemůžu,“ uvedl premiér. „Já určitě budu mluvit s jednotlivými ministry,“ podotkl. Filip v ČT řekl, že největší výhrady má KSČM k ministerstvu dopravy. Podle Babiše musí Ťok ve vedení resortu přitvrdit. „A já přitvrdím taky,“ prohlásil. Ťokovu práci kritizují také opoziční strany.

ČT uvedla, že podle Filipa premiér přislíbil, že vládu obmění po březnovém volebním sjezdu sociálních demokratů. ČSSD se ale případným změnám kabinetu brání. Podle koaliční smlouvy musí případnou výměnu ministra schválit předseda strany, která člena vlády nominovala. „Sociální demokracie žádné změny nechystá,‘ řekl v ČT Hamáček.

Prezident Miloš Zeman jmenoval druhou Babišovu vládu koncem loňského června, někteří její členové už se ale obměnili. Ještě během července ve vedení ministerstva spravedlnosti Jan Kněžínek vystřídal Taťánu Malou (ANO) a na ministerstvu práce a sociálních věcí Petra Krčála nahradila Jana Maláčová (oba ČSSD). Malá i Krčál skončili kvůli podezření, že se ve svých závěrečných vysokoškolských pracích dopustili plagiátorství.

Petříčka jmenoval Zeman ministrem zahraničí v polovině října, když před tím odmítl do funkce jmenovat kandidáta sociální demokracie, europoslance Miroslava Pocheho. Úřad proto dočasně vedl Hamáček.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video