VZP bude dál šéfovat Zdeněk Kabátek | E15.cz

Kabátek povede VZP i nadále, jeho protikandidát podporovaný Babišem neuspěl

Zdeněk Kabátek, ředitel VZP - Všeobecná zdravotní pojišťovna
Zdeněk Kabátek, ředitel VZP - Všeobecná zdravotní pojišťovna
• 
ZDROJ: e15 anna vackova

ČTK, vaj

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Ve funkci ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) bude pokračovat její nynější šéf Zdeněk Kabátek, rozhodla správní rada. Protikandidátem byl jeho náměstek pro zdravotní péči David Šmehlík, který měl podporu vládního hnutí ANO. Kabátek největší tuzemskou zdravotní pojišťovnu, která má 5,9 milionu klientů a hospodaří s více než 200 miliardami korun ročně, povede další čtyři roky.

"Ředitel Kabátek obhájil se silným mandátem 21 z 26 hlasů v tajné volbě," napsal agentuře ČTK zdroj obeznámený s jednáním rady.

Správní rada VZP má 30 členů. Deset z nich vybírá vláda na návrh ministra zdravotnictví, ostatní jsou voleni Sněmovnou. Šmehlík měl mít podle dřívějších informací podporu 16 členů toho orgánu. V minulých dnech se ale objevovaly informace o tom, že ne všichni zástupci vlády a ANO budou pro Šmehlíka hlasovat.

Kabátek, kterému současný mandát končí na začátku prosince, zastává místo ředitele VZP od roku 2012, má za sebou tedy dvě volební období. Předtím byl vrchním ředitelem pro ekonomiku na ministerstvu zdravotnictví.

Znovuzvolení Kabátka ředitelem VZP před čtyřmi lety premiér Andrej Babiš (ANO) jako tehdejší ministr financí označil za skandální a mluvil o "podrazu" tehdejšího ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD), protože bod volby byl na program správní rady zařazený nečekaně.

Kabátka Babiš tehdy označil v tiskové zprávě za kontroverzní osobu spojenou s "největším kmotrem českého zdravotnictví", někdejším náměstkem ministra zdravotnictví Markem Šnajdrem. "Pana Kabátka považuji za představitele éry českého zdravotnictví, která je protkaná korupcí a úplatky," uvedl tehdy Babiš.

Ředitel VZP vydělává 225 tisíc korun hrubého měsíčně. Jeho roční odměna může dosahovat maximálně šestinásobku jeho platu, tedy 1,35 milionu korun. Za rok 2019 schválila správní rada pojišťovny Kabátkovi odměnu 1,282 milionu korun hrubého.

Autor: ČTK, vaj

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video