Kancelář místo hotelu. Pancová volila bezpečné místo, kde převezme provizi | E15.cz

Kancelář místo hotelu. Pancová volila bezpečné místo, kde převezme provizi

Kateřina Pancová u soudu
Kateřina Pancová u soudu
• 

ČTK, čap

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Někdejší ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová při přebírání úplatků vybírala co nejbezpečnější místa, nakonec zvolila svou kancelář. Hotel Diplomat se jí bezpečný nezdál, ukázaly to další policejní odposlechy v kauze exposlance Davida Ratha (dříve ČSSD) obžalovaného z korupce.

Jak se domlouvaly předávky úplatků, dnes soudu řekla v komentáři k jedné z nahrávek další obžalovaná, podnikatelka Ivana Salačová. Schůzku ohledně provize prý řešila loni.

„S paní ředitelkou jsme domlouvaly, kde předáme provizi, první splátku. Navrhovala jsem, že se setkáme v Diplomatu (hotel). Paní ředitelka říkala, že nejbezpečnější je její kancelář,“ uvedla podnikatelka. Salačová se jako jediná z 11 obžalovaných v kauze přiznala ke korupci. Státní zástupce Petr Jirát pro ni navrhuje pozici spolupracující obviněné, za což by mohla dostat nižší trest.

Opakovala také svou dřívější výpověď o další zakázce, výběrovém řízení na opravu gymnázia v Hostivici. Její firma Fisa sice nevyhrála, ale na zakázce se nakonec stejně podílela. S vítězem tendru, společností Pohl prý měla dohodu o společné realizaci, a proto se také s ní údajně dělila rovným dílem o provizi za získání zakázky. Manažer této společnosti Václav Kovanda je rovněž mezi obžalovanými.

Salačová: Požár s kauzou nesouvisí

V odposlechu je také zmínka o tom, že Salačové se údajně někdo pokusil podpálit garáž. Salačová soudu řekla, že to nesouvisí s projednávaným případem a byl to zřejmě důsledek něčí závisti.

Podle obžaloby dostala Pancová provizi za ovlivnění zadávacího řízení u opravy gymnázia se svým přítelem, tehdejším náměstkem krajských nemocnic Petrem Kottem. Za „přiklepnutí“ zakázky údajně dostali 2,8 milionu korun. O dalších 200 tisíc si prý řekla další obžalovaná, podnikatelka Lucia Novanská z firmy organizující obchodní soutěže.

Kott byl dříve také poslancem a šéfem středočeské pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny. Jirát Kotta s Pancovou označuje jako organizátory korupce při stavebních a zdravotnických zakázkách ve Středočeském kraji. Rath údajně o všem věděl coby hejtman kraje a dělil se s nimi prý o provize. Trojice lékařů vinu odmítá.

Záznam odposlechů z kanceláře Pancové, které v těchto dnech přehrává Krajský soud v Praze, nejsou příliš srozumitelné, na což opakovaně poukazoval Rath.

Autor: ČTK, čap

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video