Kapucíni klášter Opočno zatím nezískají, kraj uspěl s dovoláním | E15.cz

Kapucíni klášter Opočno zatím nezískají, kraj uspěl s dovoláním

Kapucínský klášter v Opočně
Kapucínský klášter v Opočně
• 
ZDROJ: CC BY SA 3.0: Chrocht via Wikimedia Commons

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Řád kapucínů zatím nezíská klášter v Opočně na Rychnovsku, o který chtěl usilovat v rámci církevních restitucí. Nejvyšší soud na základě dovolání Královéhradeckého kraje zrušil verdikty nižších soudů ve věci určení vlastnictví kláštera. Věc se vrací k rychnovskému okresnímu soudu. Soudy dříve rozhodly, že klášter nepatří kraji, ale opět státu. Změna vlastnictví z kraje na stát měla umožnit řádu kapucínů žádat o vydání areálu v církevních restitucích.

Kapucíni už dřív uzavřeli s Opočnem dohodu, že pokud klášter získají, tak jej bezúplatně převedou městu. Řád o klášter začal usilovat proto, aby se město dostalo k areálu bezplatně. Kraj totiž v minulosti bezúplatný převod městu Opočno odmítl a následně nabídl areál k prodeji, znalec odhadní cenu vyčíslil na 8,5 milionu korun.

Město Opočno už začalo za pomoci České spořitelny hledat pro areál kláštera vhodného investora. Areál leží v sousedství hlavního opočenského náměstí a město v minulosti uvažovalo o tom, že by mohl sloužit ke kulturním a duchovním účelům.

Dalekosáhlé dopady

Rozhodnutí Nejvyššího soudu je důležité i pro další spory, v nichž církve žádají majetek převedený státem na kraje. „Nejvyšší soud ve svém rozsudku předchozí rozhodnutí obou soudů zrušil s tím, že církevní restituce na majetek krajů nedopadají a jejich vlastnictví v rámci církevních restitucí nelze zpochybňovat. Jde tak o významně rozhodnutí, které bude mít dopad i na další obdobné případy,“ uvedl k rozsudku mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Radek Ležatka. Upozornil, že soudy nižších stupňů jsou nyní vázány právními názory vyslovenými Nejvyšším soudem.

Kapucíni už dřív uzavřeli s Opočnem dohodu, že pokud klášter získají, tak jej bezúplatně převedou město. Řád o klášter začal usilovat proto, aby se město dostalo k areálu bezplatně. Kraj totiž v minulosti bezúplatný převod městu Opočno odmítl a následně nabídl areál k prodeji, znalec odhadní cenu vyčíslil na 8,5 milionu korun. Město Opočno už začalo za pomoci České spořitelny hledat pro areál kláštera vhodného investora. Areál leží v sousedství hlavního opočenského náměstí a město v minulosti uvažovalo o tom, že by mohl sloužit ke kulturním a duchovním účelům.

„Rozhodnutí Nejvyššího soudu považujeme za přelomové, vítáme ho a dává nám jistou naději, že klášter zůstane v majetku kraje. Podle poslední argumentace odvolacího (krajského) soudu jsme se měli celých deset let chovat jen jako provizorní správce a čekat, dokud se o klášter někdo nepřihlásí, což nepovažujeme za dostatečné odůvodnění,“ uvedl krajský radní pro investice a majetek Josef Dvořák (ČSSD).

Žalobu o určení vlastnictví podal řád kapucínů. O areál řád projevil zájem v roce 2013, kdy Královéhradecký kraj zveřejnil záměr soubor nemovitostí prodat jakožto nepotřebný majetek. O vrácení kláštera zpět státu rozhodl loni v červenci hradecký krajský soud, když potvrdil verdikt rychnovského okresního soudu z roku 2014. Podle krajského soudu je třeba předpisy vykládat tak, aby bylo v maximální možné míře dosaženo naplnění církevních restitucí.

Stát a kraj tvrdily, že vlastnické právo přešlo na kraj řádně a zákony o církevních restitucích se na klášter nevztahují. Ve svém dovolání se Královéhradecký opíral například o záměnu právních institutů převod a přechod. „Dále kraj upozornil na mylný závěr soudu, že objekt sloužil k zemědělským účelům, ačkoliv ho v roce 2003 od státu přebíral jako Ústav sociální péče a dále na fakt, že soud smetl námitku vydržení,“ uvedla Götzová.

Kraji a Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových se podle radního Dvořáka podařilo u Nejvyššího soudu zpochybnit závěr soudů nižších stupňů, podle kterého areál přešel ze státu na kraj v rozporu s takzvaným blokačním paragrafem zákona o půdě. „Nejvyšší soud má ale za to, že převod majetku ze státu na kraj byl v pořádku a vlastníkem areálu je skutečně Královéhradecký kraj. Soudy nižších stupňů jsou vázány právními názory dovolacího soudu,“ uvedl Dvořák.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video