Karlovarský festival bourá bariéry a částečně ztrácí elitářský charakter | E15.cz

Karlovarský festival bourá bariéry a částečně ztrácí elitářský charakter

Alena Prokopová

MFF Karlovy Vary letos už od samého počátku potvrzuje pověst prestižní mezinárodní akce. Vedle filmových profesionálů, pro které je připraven bohatý a náročný pracovní program, si na své přijde i divácká veřejnost. V očích návštěvníků festival dělají hvězdy – a v tomto směru se pořadatelům letos skutečně daří.

Nejen laureát varské „celoživotní“ ceny Willem Dafoe, ale i jeho britský kolega Jamie Dornan rozdávají fanouškům svou pozornost štědře. A na obzoru je už další hvězda – francouzský herec Jean Reno.

Filmy, v nichž varské hvězdy hrají, lákají do kina často bez ohledu na svou uměleckou autenticitu. O historické válečné drama Anthropoid, ve kterém si Dornan zahrál parašutistu Kubiše, byl tak obrovský zájem.

Filmu, na jehož produkci se podílel i výkonný ředitel festivalu Kryštof Mucha, se aplauduje, přestože z pohledu českého diváka mění atentát na Heydricha v naivně pojatou a vnitřně vyprázdněnou hollywoodskou vyprávěnku. Pořadatelé letos pokračují ve snaze otevřít festival maximálně pro „normální“ návštěvníky: kromě projekce ve Velkém sále určené pro zvané hosty se Anthropoid současně hrál i v dalších třech festivalových kinech.

Vstřícné gesto odbourává elitářský charakter slavnostního zahájení. Festivalová dramaturgie dokazuje, že zapracovala na snížení počtu uváděných filmů a zvýšení počtu jejich projekcí. Návštěvnci tak mají větší šanci vidět všechno, co je zajímá.

Další novinkou ve stejném duchu jsou tři projekce, ve kterých v neděli 10. července diváci mohou zhlédnout tituly oceněné předchozího dne. Festival tak oficiálně sice skončí už v sobotu, v neděli však poskytne příležitost jak návštěvníkům, kteří vítězné filmy v programu minuli, tak místním občanům, kterým divácké požitky blokují všednodenní pracovní povinnosti.

„Demokratický“ charakter festivalu posiluje i letošní vizuál, který osvědčené Studio Najbrt opřelo o nepovedené fotografie. Záběry celebrit zakrývajících si tváře, které profesionální paparazzi vyřazují, vnášejí do třpytivého festivalového světa zdání protestu, chyby, normálnosti…

Snahu překonávat všechny bariéry MFF Karlovy Vary demonstruje i vstřícností k vozíčkářům, jejichž snadný přístup do festivalových kin je už řadu let samozřejmostí.

Letošní novinkou je programová sekce Lidé odvedle, již festival připravil ve spolupráci se svým oficiálním partnerem – Nadací Sirius. Mezi šesticí filmů věnovaných tématu vozíčkářů nechybí tříoscarová hollywoodská klasika Návrat domůz roku 1978 či divácky populární tragikomedie Kurz negativního myšlení.

Autor: Alena Prokopová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.