Katastru hrozí vracení dotací, neměl zajištěné financování registru | E15.cz

Katastru hrozí vracení dotací, neměl zajištěné financování registru

Budova Zeměměřičských a katastrálních úřadů v Praze
Budova Zeměměřičských a katastrálních úřadů v Praze
• 
ZDROJ: Siebert Martin/Euro

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Českému úřadu zeměměřickému a katastrálnímu (ČÚZK) hrozí, že bude muset vracet evropské dotace na vybudování registru územní identifikace, adres a nemovitostí (RUIAN). Podle Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) registr neměl v době kontroly zajištěno finanční krytí svého provozu. V některých tendrech souvisejících s budováním a provozem registru katastrální úřad prý porušil zákon. Podle ČÚZK udržitelnost projektu registru ohrožena není a nedostatky odhalené v jednom tendru byly odstraněny.

RUIAN je jedním ze čtyř základních registrů, je bezplatně přístupný na internetu. Jsou v něm vedeny údaje o základních územních prvcích, mimo jiné území státu, krajů a obcí, katastrálních územích, nemovitostech a adresních místech. Obsahuje také informace o volebních okrscích či zvláštní údaje pro poštovní doručování. ČÚZK za přípravu a vybudování registru od roku 2001 do dubna 2014 zaplatil 749,6 milionu Kč.

Peníze na RUIAN šly vedle státního rozpočtu také z evropských fondů. NKÚ uvedl, že podle podmínek evropských dotací musí podporované projekty mít zajištěno financování a fungovat minimálně po takzvanou dobu udržitelnosti. Ta v případě RUIAN skončí v polovině roku 2018.

„V případě RUIAN nebylo v době kontroly NKÚ finanční krytí jeho provozu po dobu udržitelnosti projektu zajištěno. NKÚ upozorňuje, že pokud není splněna podmínka udržitelnosti, existuje riziko, že evropská dotace nebo její poměrná část bude muset být vrácena,“ uvedl NKÚ.

Podle katastrálního úřadu bylo financování provozu registru dosud vždy zajištěno ze státního rozpočtu a počítá s ním také návrh rozpočtu na příští rok. K financování provozu a rozvoje všech základních registrů v letech 2016-2020 byl zpracován materiál pro jednání vlády, který je nyní v připomínkovém řízení, uvedl ČÚZK. „S ohledem na výše uvedené není v současné době udržitelnost projektu ohrožena,“ dodal.

Registr
Katastrální úřad uvedl RUIAN do provozu 1. července 2012, ale zcela dokončen byl až loni v červnu. Za provoz a správu RUIAN zaplatil ČÚZK ze svého podle NKÚ do letošního dubna 75,3 milionu korun. Kontrola se vztahovala na roky 2009 až 2014.

Kontroloři podle mluvčí NKÚ Olgy Málkové také odhalili porušení zákona ve veřejných zakázkách souvisejících s přípravou, budováním a provozem RUIAN. Katastrální úřad například v tendru zvýhodnil dosavadního poskytovatele služeb datového centra, který do své nabídky nemusel zahrnout náklady na stěhování technologií, protože ty už měl ve svých prostorách.

ČÚZK také podle NKÚ zvýšil svoji závislost na jednom dodavateli a jeho technologiích, když zadal vybudování RUIAN a jeho systémů stejnému dodavateli, který už pro katastrální úřad zajišťoval informační systém katastru nemovitostí. Pro RUIAN to představuje „závažné provozní riziko“, uvedl NKÚ.

Kontroloři také zjistili chyby u údajů, které do RUIAN zapisovaly některé obce a stavební úřady. Nedostatky přitom neodstranily, i když je k tomu katastrální úřad vyzýval. „To představuje riziko pro přesnost a úplnost údajů v RUIAN,“ podotkl NKÚ. Katastrální úřad potvrdil, že vyvíjí tlak na odstraňování nesouladů v datech a ke zlepšení stavu dat v RUIAN „realizuje systémová opatření“.

Zkontrolujte si katastr nemovitostí do konce tohoto roku

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video