Kauza Rath: první část odposlechů ukončil dárek pro Pancovou | E15.cz

Kauza Rath: první část odposlechů ukončil dárek pro Pancovou

Petr Kott a Kateřina Pancová
Petr Kott a Kateřina Pancová
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Krajský soud v Praze dokončil přehrání první části odposlechů v kauze exposlance Davida Ratha (dříve ČSSD) obžalovaného s dalšími deseti lidmi z korupce. V záznamu z loňského května se hovoří o dárku, kterým měly být krabice s vínem pro další obžalovanou, exšéfku kladenské nemocnice Kateřinu Pancovou. Právě v její kanceláři tuto nahrávku policie pořídila.

S krabicí na víno zadržela tentýž den policie Ratha poté, kdy odešel ze schůzky s Pancovou z jejího domu v Rudné u Prahy. Místo alkoholu bylo uvnitř sedm milionů korun. Rath odmítá, že to byl úplatek.

Nahrávku pořídila policie v kanceláři Pancové, která je podle státního zastupitelství jednou z organizátorek korupce při veřejných zakázkách. Podle záznamu za ní přišla podnikatelka ve stavebnictví Ivana Salačová a manažer firmy Konstruktiva Branko Pavel Drážďanský se slovy, že nesou dárky. Údajně to měly být krabice s vínem.

Oba jsou v případu také obžalovaní. Podle žalobce Petra Jiráta bylo v Drážďanského krabici 14 milionů coby první část provize za získání zakázky na opravu zámku Buštěhrad.

Přehrávání záznamů z kanceláře Pancové trvalo týden
Kriminalisté pořídili v Pancové kanceláři přes dvacet hodin záznamů od prosince 2011 do loňského května. Jejich přehrání zabralo s přestávkami týden. Soudce Robert Pacovský začal dále pouštět záznamy z Pancové domácnosti, následovat by měly i telefonní hovory. Jirát již dříve uvedl, že záznamy mají dohromady více než 100 hodin. Rath si opakovaně stěžuje na jejich zhoršenou kvalitu. Dialogy jsou prý špatně slyšet a policejní přepis není přesný. Žalobce ale tvrdí, že vše podstatné je srozumitelné a odposlechy jsou hlavním důkazem v kauze.

Salačová novinářům o přestávce při jednání řekla, že se nejdříve u sebe v kanceláři sešla s Drážďanským, který jí řekl, že je všechno zabalené. „On odjel, já jsem tam měla ještě jednání, takže jsem jela za ním domnívaje se, že bude na tom Kladně dřív. Přijela jsem tam, nikde jsem ho neviděla,“ uvedla.

Pancovou v kanceláři prý zprvu nezastihla, takže předala sekretářce svůj dárek, což podle ní bylo dárkové balení vína její firmy Fisa v otevřené krabici. Pak se prý vrátila k recepci nemocnice, kam dorazil Drážďanský. „Spolu jsme šli potom nahoru, kde on předal krabici s vínem, údajným vínem, paní ředitelce Pancové. Ona to odnesla do zadní místnosti. Proběhlo to přesně tak, jak jsme byli domluvení,“ dodala Salačová.

Podnikatelka se jako jediná v případu přiznala ke korupci a žalobce pro ni navrhuje pozici spolupracující obviněné, za což by jí mohl hrozit nižší trest. Ostatní obžalovaní, kteří vinu popírají, se ji snaží znevěrohodnit.

Jirát označuje Pancovou s Kottem jako organizátory korupce
Pancová s Kottem se údajně domlouvali upravování stavebních a zdravotnických zakázek ve Středočeském kraji ve prospěch předem vybraných firem. Rath prý o všem věděl coby hejtman a dělil se o provize. Další obžalovaní jsou manažeři a šéfové firem zapletených do případu. Rathovi hrozí nejvyšší trest - až 12 let vězení.

Pancová dnes ČTK řekla, že v krabici bylo víno. „Paní inženýrka při své svědecké výpovědi uvedla, že ona opravdu viděla, že mi pan Drážďanský předává víno, což on také potvrdil. Nemusím vám asi říkat, proč se paní inženýrka drží své výpovědi,“ dodala lékařka. Nechtěla upřesnit, jestli to byla stejná krabice, kterou si vzal později Rath u ní v domě.

„Nechci zabíhat do podrobností, soudní líčení ještě není u konce, ale skutečně to není tak, jak tvrdí paní inženýrka Salačová,“ uvedla Pancová. Salačová již dříve uvedla, že se s Pancovou předem domluvila na předání provize za Buštěhrad v kanceláři nemocnice.

V Rudné si odebrala půlku peněz

Podle obžaloby odvezla Pancová krabici domů do Rudné u Prahy, kde z ní odebrala polovinu peněz, přičemž zbytek si odnesl Rath, když vpodvečer odcházel z domu z jejich společné schůzky, na které byl také přítel Pancové Petr Kott, který je v kauze rovněž obžalovaný.

Ratha po odchodu zadrželi kriminalisté a do domu vzápětí vtrhlo policejní konmando, které zatklo Pancovou s Kottem. Rath detektivům tvrdil, že v krabici je víno, po otevření se ale ukázalo, že v ní byly bankovky. Rath byl podle svých slov v šoku a neumí si situaci vysvětlit. Odcházel prý s vědomím, že si odnáší víno.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video