Konec Lessyho: Klaus je znepokojen, VV za ním vidí Langra | E15.cz

Konec Lessyho: Klaus je znepokojen, VV za ním vidí Langra

Petr Lessy
Petr Lessy
• 
ZDROJ: CTK

vrb, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Prezident Václav Klaus je velmi znepokojen náhlým odvoláním policejního prezidenta Petra Lessyho. Opoziční Věci veřejné se obávají, že se do policie nyní vrátí lidé spojení s bývalým ministrem vnitra Ivanem Langerem (ODS).

Krok ministra vnitra Jana Kubiceho, „učiněný jistě s vědomím premiéra“ Petra Nečase, podle prezidenta destabilizuje situaci nejen v policii, ale i na celé politické scéně. „To vše ve chvíli, kdy se v předvolební atmosféře mají v parlamentu projednávat významné zákony,“ uvedl Klaus.

Odvolání Lessyho taky ostře kritizuje opozice.“Cílem celé akce je rychle dosadit do funkce policejního prezidenta Langrovi blízkého Martina Červíčka,“ uvedli Věci veřejné. Policie se podle VV může dostat pod vliv „starých kádrů“. „Obdobné riziko hrozí i u GIBS a policejního prezidia. Důvodně se obáváme, že hrozí opětovné svázání nezávislosti policie,“ uvedly VV.

Podle poslance VV Michala Babáka stojí za Lessyho koncem v čele policie ředitel personálního odboru ministerstva vnitra Roman Fidler a šéf GIBS Ivan Bílek. Oba se údajně mají mstít za to, že je Lessy po svém nástupu do funkce policejního prezidenta odvolal.

„Jsou to oba dlouhodobě blízcí spolupracovníci Ivana Langra,“ sdělil Babák. Poslanec také zmínil, že Lessyho nástupce Červíček žije s poslankyní vládní ODS Janou Černochovou. I ta je podle Babáka Langrovou spojenkyní.

ČSSD: Jde o puč proti nezávislosti policie

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka dnes označil Lessyho konec na prezidiu za „pokračování v destrukci policie“. „Ve skutečnosti se jedná o puč ODS a TOP 09 proti nezávislé práci policie,“ řekl Sobotka.

Vládní strany mají podle něj obavy z toho, že policie pracuje nezávisle. „Vypadá to, že v naší zemi došlo k překročení dalšího pomyslného mezníku - každý, kdo se odváží veřejně vystoupit proti korupčnímu jednání mocných, je následně účelově obviněn a zatčen,“ uvedl prezidentský kandidát ČSSD Jiří Dienstbier.

Nečas: Z vývoje kolem Lessyho nemůže být nikdo šťastný

Premiér Petr Nečas (ODS) jakékoli spekulace o politické objednávce důrazně odmítl. „Orgány činné v trestním řízení postupují podle platných zákonů, konečné slovo bude mít s velkou pravděpodobností nezávislý soud,“ prohlásil premiér. Nynější situaci má za vážnou a takovou, které „nikdo nemůže aplaudovat“.

Lessy dnes v České televizi uvedl, že jeho obvinění bylo „jedinou cestou jak se zbavit nepohodlného policejního prezidenta“. Nečas v minulosti hovořil o jeho politickém aktivismu, o tom, že si „hoví“ ve funkci, ze které prakticky nemůže být odvolán.

„Já jsem ho kritizoval za konkrétní výroky, za konkrétní kroky. Orgány činné v trestním řízení postupují nezávisle na tom, co premiér říká nebo neříká,“ zdůraznil předseda vlády.

S Lessym je ve sporu také ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), i on na někdejšího policejního prezidenta poslal GIBS. Neshodli se totiž na obsahu vzájemného telefonátu, ve kterém podle Lessyho Kalousek nevhodně tlačil na policii kvůli vyšetřování někdejší ministryně obrany Vlasty Parkanové (TOP 09). Kalousek uvádí, že s policejním prezidentem hovořil o jiném tématu.

Autor: vrb, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video