Konec šikanózních insolvenčních návrhů. Pospíšil plánuje přísné pokuty | E15.cz

Konec šikanózních insolvenčních návrhů. Pospíšil plánuje přísné pokuty

Jiří Pospíšil
Jiří Pospíšil
• 
ZDROJ: mediafax

vrb, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ministerstvo spravedlnosti chce zamezit bezdůvodnému podávání insolvenčních návrhů a zabránit tak možným negativním dopadům na fungování zdravé firmy. Připravilo zákon, který reaguje na rozmáhající se praxi podávání návrhů ze strany věřitelů, kteří se svým podáním snaží ve skutečnosti pouze poškodit konkurenta. Návrh počítá s tím, že za zjevně bezdůvodný insolvenční návrh s cílem poškodit jméno dlužníka bude moct soud uložit pokuty. Novelu projedná vláda ve středu.

Ministerstvo chce zejména předejít takzvaným šikanózním návrhům. „Pokud někdo podá takový návrh, soud bude muset do sedmi dnů od podání přezkoumat, zda návrh není zcela zjevně bezdůvodný, a pokud bude, návrh přednostně zamítne, a tomu kdo podá takový návrh, bude hrozit pokuta ve výši až 100 tisíc korun,“ řekl Pospíšil na dnešní ideové konferenci občanských demokratů v Hradci Králové.

Podle ministerstva je cílem takto tendenčně podávaných insolvenčních návrhů zejména poškodit jiného soutěžícího na pověsti, důvěryhodnosti, možnosti ucházet se o veřejné zakázky či na možnosti získat úvěr.

Ministerstvo spravedlnosti vypracovalo návrh zákona ve spolupráci se stálou expertní skupinou pro insolvenční právo. Podle novely by také soud mohl uložit věřiteli povinnost složit jistinu k zajištění náhrady škody nebo jiné újmy, která by dlužníku vznikla nedůvodným zahájením insolvenčního řízení.

Autor: vrb, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video