Kott s Pancovou si řekli o 20 až 24 milionů, vypověděla Salačová v kauze Rath | E15.cz

Kott s Pancovou si řekli o 20 až 24 milionů, vypověděla Salačová v kauze Rath

pav

Share on Facebook Messenger
V druhý den soudu bývalý hejtman David Rath vysvětloval detaily v projektu rekonstrukce Buštěhradského zámku. Po dvou hodinách však výpověď přerušil s tím, že je unavený. Soud se zaměřil na výpověď Ivany Salačové, která popsala detaily některých veřejných zakázek.

Rathova výpověď měla soudce přesvědčit, že v případě Buštěhradu o ničem nezákonném nevěděl a ničeho podezřelého si nevšiml. „Spoustu informací jsem vůbec netušil a dozvěděl jsem se je ze spisu,“ uvedl před soudem. Po komplikacích s projektanty Rath získal dojem, že celý projekt je prokletý.

Podle Ratha byla rekonstrukce Buštěhradského zámku důležitá především před krajskými volbami v roce 2012. Jak přiznal, projekt mu měl přinést hlasy voličů ve volbách. Podle obžaloby celou zakázku navýšil uměle na 218 milionů korun.

Rath vysvětlil, jakým způsobem se cena rekonstrukce měnila. Projektanti prý netušili, že 200 milionů, které schválila rada, je stropová cena. Místo aby stavěli podle studie za zhruba 170 milionů, snažili se profinancovat všechny peníze. „Inženýrka Salačová, ještě když to organizovalo město Buštěhrad, jim prý řekla, že je záměr profinancovat 200 milionů,“ popsal Rath. Projektanti pak podle něj částku na jeho žádost snížili.

Samotný tendr byl pak podle Ratha zcela v pořádku. „Přihlásily se tam renomované firmy, kritériem byla nejnižší cena, vešli jsme se do plánovaného rozpočtu 200 milionů bez DPH. Firma Konstruktiva Branko je významná firma, která má za sebou celou řadu rekonstrukcí historických památek,“ tvrdil Rath. Dva lidé z firmy, kterou Rath hájí, sedí také na lavici obžalovaných. Konkrétně jde o Pavla Drážďanského a Tomáše Mladého.

Salačová: Kott s Pancovou si řekli o provizi 20 až 24 milionů

Rath však po dvou hodinách přerušil svou výpověď kvůli únavě. Soud tedy přistoupil k výpovědi spolupracující obviněné Ivany Salačové, která figurovala v případu rekonstrukce Gymnázia Hostivice a rekonstrukce Buštěhradského zámku. Právě k projektu zámku Salačová vypovídala nejdříve. Podle ní byl projekt rekonstrukce zámku odhadován na 200 milionů korun. Kott s Pancovoou ovšem požadovali provizi 20 až 24 milionů korun. Její zaplacení si měla Salačová rozdělit půl na půl s Drážďanským ze stavební firmy Konstruktiva Branko.

Salačová se rozhodla z celé akce odstoupit v únoru 2012. „Bylo mi řečeno, že se budu účastnit jen výběrových řízení Konstruktivy Branko,“ uvedla Salačová. Ostatní ji prý řekli, že její stavební firma FISA bude mít šanci na zakázku jen v případě, že bude nejlevnější.

Salačová se údajně setkala s Drážďanským a odjeli za Pancovou. Každý vezl krabici vína. To se odehrálo 14. května 2012, tedy v den, kdy policie všechny zatkla.

V případě rekonstrukce Buštěhradského zámku se Pancová radila o všem s Rathem, tvrdí Salačová. Obviněný exhejtman přitom ve své výpovědi prohlásil, že konkrétní detaily výběrového řízení a následného projektu neznal.

V zákázce Gymnázia Hostivice si Kott s Pancovou řekli o 2,8 milionu

Výslech později přešel k zakázce na rekonstrukci Gymnázia Hostivice. Salačova vysvětlila mechanismus předávání a dělení úplatků. Částky se v tomto případě pohybovaly kolem 2,8 milionu korun, které byly určené Kottovi a Pancové. Účást Ratha Salačová v tomto případě nedokázala potvrdit.

Rekonstrukci Gymnázia Hostivice měla na starosti stavební firma Pohl, jejíž zástupce Václav Kovanda rovněž sedí na lavici obžalovaných.

Autor: pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.