Krach jednání o TTIP? Takové informace nemáme, reagují Babiš a Mládek | E15.cz

Krach jednání o TTIP? Takové informace nemáme, reagují Babiš a Mládek

Krach jednání o TTIP? Takové informace nemáme, reagují Babiš a Mládek
Ministr financí Andrej Babiš na jednání vlády
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Americký trh je pro české firmy důležitý a pokud vyjednávání o volném obchodu mezi EU a USA skutečně selhala, je to škoda. V reakci na nedělní oznámení německého vicekancléře a ministra hospodářství Sigmara Gabriela to řekl ministr financí Andrej Babiš (ANO). Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) chápe vyjádření Gabriela jako snahu upozornit na neústupnou pozici Američanů během vyjednávání.

Gabriel uvedl, že jednání o dohodě s názvem Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP) v podstatě zkrachovala. Dohoda měla odstranit některé zbývající překážky v obchodních vztazích mezi EU a USA a vytvořit největší zónu volného obchodu na světě. Šéf vyjednávacího týmu Evropské komise pro obchodní jednání s USA Ignacio Garcia Bercero dnes však tvrzení německého vicekancléře zlehčil.

„Já takovou informaci nemám, ale pokud to tak je, tak je to celkem škoda, protože americký trh je obrovský a pro české firmy důležitý,“ uvedl Babiš. Podle něj jednání o TTIP byla velice náročná kvůli rozdílným standardům na výrobu zboží v EU a Spojených státech. „Byly obavy, aby to neohrožovalo zaměstnanost v Evropě,“ poznamenal Babiš.

Ministr Mládek chápe stanovisko spolkového vicekancléře jako snahu upozornit na rigidní americkou pozici při vyjednávání. „Zároveň mám naději, že to neznamená konec všeho. Dohodu potřebuje Evropa i Spojené státy,“ dodal Mládek.

Jednání o TTIP nezkrachovaly, ujišťuje EU

Babiš označil vyjednávání za „dost utajená“. Veřejnost podle něj o dohodě mnoho nevěděla. „Já jsem předpokládal, že se čeká na nového amerického prezidenta a potom ta jednání budou pokračovat. Pokud selhala, tak je to překvapení,“ dodal.

Podle hlavního ekonoma finanční skupiny Roklen Lukáše Kovandy by případný krach jednání o TTIP českou ekonomiku zasáhl, ale nikoli fatálně. Nejoptimističtější scénář počítal v případě uzavření dohody s dlouhodobým nárůstem českého HDP o jedno procento. „Dlouhodobě také hrozí, že se USA při neuzavření dohody přeorientují na obchodní spolupráci v pacifické oblasti, což by evropskou ekonomiku dále a dlouhodobě ekonomicky oslabovalo,“ dodal analytik.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!