Krajský úředník poslal Babišův spis k posouzení Benešové a nejvyššímu žalobci Zemanovi | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Krajský úředník poslal Babišův spis k posouzení Benešové a nejvyššímu žalobci Zemanovi

ČTK

Úředník ze středočeského krajského úřadu, který rozhodl o zastavení přestupkového řízení s premiérem Andrejem Babišem (ANO) kvůli možnému střetu zájmů, poslal spis k případnému posouzení nejvyššímu státnímu zástupci Pavlu Zemanovi a ministerstvu spravedlnosti. Učinil tak na základě tlaku médií a politiků, kteří vyžadují přezkum rozhodnutí. Krajský úřad tak chce zamezit případný spekulacím.

Babiš čelil podezření, že stále ovládá média spadající pod holding Agrofert. Premiér se bránil tím, že holding vložil do svěřenského fondu. Městský úřad v Černošicích opakovaně dospěl k názoru, že premiér porušil zákon o střetu zájmů a uložil mu pokutu 200 tisíc korun. Babiš se pokaždé odvolal a středočeský krajský úřad nakonec přestupkové řízení minulý týden zastavil. Podle krajských úředníků nebylo prokázáno, že by Babiš mediální společnosti ovládal.

Kritici poukazovali na to, že středočeské hejtmanství řídí hnutí ANO. Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) podezření z podjatosti již dříve odmítla. Vedoucí oddělení přestupků krajského úřadu Petr Franěk uvedl, že veškeré úkony v odvolacím řízení byly prováděny samostatně.

Glosa Petra Peška: Samosoudce Andrej Babiš

"Přestupkovou agendou se zabývám od roku 1999, z toho od roku 2003 na Krajském úřadě Středočeského kraje. Jsem přesvědčen o tom, že odvádím profesionální práci, a za svým rozhodnutím si stojím a není mi lhostejné, pokud je mé rozhodnutí dezinterpretováno. Bylo učiněno zcela v souladu s právními předpisy České republiky. Budu velmi rád, pokud pan JUDr. Pavel Zeman, respektive Ministerstvo spravedlnosti ČR mé rozhodnutí posoudí a výsledek veřejnosti oznámí," dodal Franěk.

Podnět k přezkumu verdiktu krajského úřadu se rozhodla podat i organizace Transparency International, která řízení s Babišem iniciovala. Senátor Lukáš Wagenknecht (za Piráty) nejvyššího žalobce požádal, aby podal proti rozhodnutí středočeského krajského úřadu žalobu.

Právo: Středočeský krajský úřad zastavil řízení v kauze Babišova střetu zájmu kvůli médiím
Krajský úřad opět řeší údajný střet zájmů premiéra. Babiš se proti rozhodnutí Černošic odvolal

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!