KSČM ubývají členové a stoupá jejich věkový průměr | E15.cz

KSČM ubývají členové a stoupá jejich věkový průměr

Vojtěch Filip, KSČM
Vojtěch Filip, KSČM
• 
ZDROJ: E15 Eduard Erben

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Komunistické straně stále ubývají členové. Podle podkladů k nadcházejícímu libereckému sjezdu měla loni 56 763 členů, což je o 5227 méně než v roce předchozím. Problémem zůstává jejich věkový průměr. Ten se podle místopředsedy Stanislava Grospiče spíše zvyšuje, nyní dosahuje téměř 75 let.

Komunistická strana sice přijímá nové členy, ale to podle Grospiče k vyrovnávání přirozeného úbytku nestačí. Do KSČM vstupují mladí lidé, ale také lidé, kteří už jejími členy v minulosti byli, a ti bývají vyššího věku. Věkový průměr členů proto nijak nesnižují, vysvětlil místopředseda.

Největší úbytek zaznamenala komunistická strana v roce 1990, kdy počet straníků klesl z 1,7 milionů na 500 tisíc. Za dalších pět let jí ubylo dalších 280 tisíc členů a pokles dále pokračoval. V roce 1997 měla 154 tisíc členů, v roce 2000 to bylo 121 tisíc členů, v roce 2005 klesl jejich počet na 88 tisíc a v roce 2010 na 62 tisíc členů.

KSČM svolala v pořadí již osmý sjezd ve své polistopadové historii do Liberce na sobotu 19. a na neděli 20. května. Bude na něm volit předsedu a další funkcionáře a schvalovat program na příští čtyři léta.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.