Kvůli privatizaci OKD padla další dvě obvinění | E15.cz

Kvůli privatizaci OKD padla další dvě obvinění

Sídlo OKD v Ostravě
Sídlo OKD v Ostravě
• 
ZDROJ: Euro Petr Berger

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Protikorupční policie začala kvůli privatizaci černouhelných dolů OKD stíhat další dva lidi, viní je z pokusu poškodit stát. Jedním z nich je bývalý místopředseda Fondu národního majetku (FNM) Pavel Kuta. Také druhý obviněný by měl být ze státní správy.

„Ve věci prodeje podílu FNM ve společnosti OKD bylo vydáno usnesení o zahájení trestního stíhání proti dvěma osobám, a to pro pokus trestného činu porušování povinnosti při správě cizího majetku,“ řekl deníku Dnes mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.

Kuta v roce 2004 smlouvu o prodeji státních akcií OKD podepsal. „Necítím se v té záležitosti žádným způsobem vinen. Víc bych se k tomu teď nevyjadřoval. Potřebuji si řádně prostudovat, co je obsahem obvinění. Je to téměř dvacetistránkový dokument a týká se věci, která se stala před deseti lety,“ sdělil Kuta.

Stát prodal šestačtyřicetiprocentní podíl za 4,1 miliardy korun. Policie předběžně vyčíslila škodu na 3,4 miliardy, to znamená, že se mělo prodávat minimálně za 7,5 miliardy. Policie již loni obvinila znalce, jenž v roce 2004 vypracoval posudek na ocenění podílu FNM v OKD. Kriminalisté muže obvinili z trestného činu křivé výpovědi a nepravdivého znaleckého posudku, způsobená škoda podle nich dosáhla právě 3,4 miliardy korun.

Prodej akcií OKD skupině Karbon Invest schválila v září 2004 vláda ČSSD pod vedením Stanislava Grosse. Podklady pro privatizaci připravovalo zejména ministerstvo financí, které tehdy vedl nynější šéf ČSSD Bohuslav Sobotka, jenž byl zároveň předsedou prezidia FNM. „Před více než rokem jsem byl ve věci prodeje akcií OKD podat vysvětlení. Jiné kontakty s vyšetřováním ani informace nemám,“ řekl Sobotka.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video