Lessy povede policii do konce února, jméno nástupce se čeká do dubna | E15.cz

Lessy povede policii do konce února, jméno nástupce se čeká do dubna

Lessy povede policii do konce února, jméno nástupce se čeká do dubna
Policejní prezident Petr Lessy
• 

ČTK
bru

Novopečený ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) se rozhodl rázně vyřešit spory o vedení české policie. Prezident Petr Lessy, kterého do funkce vrátil Chovancův předchůdce Martin Pecina, svůj post opustí na konci února. Nového šéfa policie chce ministr najít pomocí výběrového řízení.

Předchozí policejní prezident Martin Červíček dál trvá na tom, že jeho odvolání bylo protiprávní. Konečný verdikt by měla vyřknout rozkladová komise. Na post prezidenta Červíček znovu kandidovat nechce, jeho mise prý skončila v lednu, kdy jej tehdejší ministr Pecina odvolal.

Chovanec řekl, že favorita pro vedení policie nemá. Bezvládí policii prý nehrozí, protože je k dospozici první náměstek a začátkem března se bude řešit přesná forma výběru nového prezidenta. V úvahu podle Chovance nejdřív připadá nabídkové řízení, kde by mohl být výsledek do dubna, a pokud se v něm nikdo nenajde, pak přijde na řadu výběrové řízení, jehož výsledek se podle odhadu ministra protáhne zhruba o měsíc.

Chovanec původně uvedl, že policii bude zastupovat statutární náměstek, jehož místo se bude muset teprve vytvořit. Lessy ale řekl, že v policii nevzniká nová funkce náměstka, protože případné vedení policie je prý spojené „s výkonem nebo pověřením úseku konkrétního řízení“. V tomto případě podle něj k 15. únoru začne řídit policii náměstek policejního prezidenta pro vnější službu Tomáš Tuhý.

Červíček se stal šéfem policie poté, co jeho předchůdce Lessyho odvolal někdejší ministr vnitra Jan Kubice kvůli trestnímu stíhání. Soud ale stíhání loni na podzim zastavil a tehdejší ministr Martin Pecina Lessyho na začátku prosince vrátil do funkce.

Post šéfa policie odmítl Červíček dobrovolně opustit, takže Česko mělo dva policejní prezidenty, přičemž Lessy čerpal dovolenou. Dvojvládí po 36 dnech ukončilo další Pecinovo rozhodnutí, kterým Červíčka z místa policejního prezidenta sesadil.

Pavel Páral: Čas policejního pořádku

Autor: ČTK, bru
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!