Lessy v protiútoku: hájí se Kubicem podepsanou dovolenou | E15.cz

Lessy v protiútoku: hájí se Kubicem podepsanou dovolenou

Bývalý policejní prezident Petr Lessy
Bývalý policejní prezident Petr Lessy
• 
ZDROJ: ctk

Jan Hrbáček, Euro

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Bývalý policejní prezident Petr Lessy udělal první krok na svou obhajobu po svém odvolání z postu šéfa policie. Jeho advokát Tomáš Sokol odeslal právě dnes prostřednictvím datové schránky Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS) stížnost proti obvinění, ve které dokládá, že se trestných činů, tak jak mu jsou kladeny za vinu, nemohl dopustit. Týdeník Euro a server E15.cz získaly o Lessyho protiútoku podrobné informace.

GIBS klade Lessymu za vinu, že měl 6. září loňského roku předat prezidiální mluvčí Pavle Kopecké dokument očerňující náměstka policie zlínského kraje Jaroslava Vaňka. Kopecká při výslechu na inspekci uvedla, že jí měl nakázat, ať inkriminovaný dokument předá redaktorovi deníku Právo Radimu Vaculíkovi.

„Tento dopis téhož dne plk. Mgr. Kopecká v pizzerii Fattoria na adrese Praha 7, Veletržní 20, někdy v poledne, podle vašeho pokynu předala do rukou redaktora deníku Právo, Radima Vaculíka, kterého, opět na základě vašeho pokynu, předtím vytipovala jako vhodného novináře za účelem předání citlivých materiálů a uskutečnění rozhovoru s vámi na citlivé téma… …Vaším zavrženíhodným úmyslným jednáním jste porušil služební slib hned v několika bodech. Porušil jste ustanovení zákona, zneužil jste ve vlastní prospěch informace nabyté v souvislosti s výkonem služby, nezachoval jste o nich mlčenlivost,“ stojí ve sdělení obvinění.

Lessy ale nyní GIBS tvrdí, že v inkriminovaný den v Praze vůbec nebyl, protože měl dovolenou. Den předtím se totiž jeho syn vyboural na motocyklu a Lessy za ním jel proto na Moravu do nemocnice. Dokládá to protokolem o udělení dovolené na inkriminovaný den, podepsaným ministrem vnitra Janem Kubicem (viz faksimile). Kubice Lessymu povolil dovolenou od 6. do 8. září, a tento termín se přesně kryje s datem údajného spáchání přečinů, kvůli kterým byl Lessy odvolán ze své funkce. Je tedy zřejmé, že inspektoři GIBS nebo některý ze svědků udělali chybu, nebo mohli vypovídat účelově.

Lessyho žádanka o dovolenou podepsaná ministrem Kubicem:

Lessyho žádanka o dovolenou podepsaná Kubicem Autor: reprofoto Euro

„Půl dne před tím a ten tvrzený den se skutek nemohl stát, protože klient nebyl na tom místě, o kterém bylo tvrzeno, že měl skutek být spáchán. Jak si s tím inspekce poradí, to nedokážu odhadnout. Ale striktně vzato podle práva by to trestní stíhání měli zastavit. Co mně do jisté míry šokuje je to, že toho dotyčného před sdělením nevyslechli, a nezeptali se, co dělal toho a toho dne. Budou s tím mít potíže,“ sdělil týdeníku Euro a serveru E15.cz Lessyho advokát Tomáš Sokol.

Pokud se pravdivost zmiňované informace prokáže, padly by tak konstrukce , a svůj post může opustit také ministr vnitra Jan Kubice. Právě o této variantě se v politických kuloárech intenzivně spekuluje s tím, že by se Kubice mohl stát šéfem Správy státních hmotných rezerv. „Něco se u Kubiceho děje, má sbalenou kancelář,“ zavdává těmto spekulacím zdroj týdeníku Euro a serveru E15.cz.

„Pokud by se prokázalo, že odvolání policejního prezidenta Lessyho bylo účelové, ve vteřině odstoupím. Ale obvinění z účelovosti odmítám,“ krátce po Lessyho odvolání ministr Kubice.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video