Manažeři MUS argumentují Zemanovou výpovědí - podle něj Česku škoda nevznikla | e15.cz

Manažeři MUS argumentují Zemanovou výpovědí - podle něj Česku škoda nevznikla

Obžalovaný Jiří Diviš hovoří s novináři při příchodu k trestnímu soudu ve švýcarském městě Bellinzona, který začal 13. května projednávat obžalobu sedmi bývalých manažerů a majitelů Mostecké uhelné společnosti, kteří jsou obviněni z ovládnutí polostátních dolů koncem 90. let za peníze ukradené samotné firmě. První část procesu je plánována do 24. května, druhá od 10. června do 12. července.
Obžalovaný Jiří Diviš hovoří s novináři při příchodu k trestnímu soudu ve švýcarském městě Bellinzona, který začal 13. května projednávat obžalobu sedmi bývalých manažerů a majitelů Mostecké uhelné společnosti, kteří jsou obviněni z ovládnutí polostátních dolů koncem 90. let za peníze ukradené samotné firmě. První část procesu je plánována do 24. května, druhá od 10. června do 12. července.
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Advokáti exmanažerů Mostecké uhelné společnosti (MUS) se druhý den procesu ve švýcarské Bellinzoně naplno pustili do obhajoby - jednak požádali trestní soud o přerušení procesu kvůli tomu, že okolnosti sporné privatizace dolů vyšetřují i české úřady, a zároveň na svou podporu vytáhli výpověď současného prezidenta Miloše Zemana v souběžném vyšetřování české policie. Z ní vyplývá, že státu prý žádná škoda nevznikla.

Advokáti se svým požadavkem na přerušení procesu přišli během druhého dne jednání, které skončilo v úterý večer. Důvodem pro přerušení podle nich je to, že v Česku také stále probíhá vyšetřování kauzy MUS a obžalovaní se prý nebudou moci před švýcarským tribunálem údajně volně vyjadřovat, aby si neuškodili. Například podle obhájce Marka Čmejly se paralelní vyšetřování v Česku zaměřuje na stejná fakta a jeho klient se nemůže vyjadřovat volně k celé věci a aktivně se hájit, protože vše se ihned dostane k vyšetřovatelům v ČR. Tuto žádost o přerušení podpořil i zástupce Petra Krause.

Zeman: Cena byla dobrá

Čmejlův advokát pak zároveň předal soudu záznam výslechu prezidenta a bývalého premiéra Miloše Zemana, stejně jako ministrů jeho vlády Pavla Mertlíka a Bohumila Grégra. Zeman byl podle obhájce vyslechnut letos 18. února, zatímco Mertlík a Grégr 23. a 24. dubna. Podle advokáta obsah výslechů potvrzuje, že český stát nebyl při prodeji akcií MUS poškozen. „Rozhodujícím kritériem byla cena. Vládu k jejímu rozhodnutí vedlo to, že Appian Group nabídla cenu o 30 procent vyšší, než byla cena akcií na trhu,“ citovala ČT z výpovědi Zemana na protikorupční policii.

Soudce dnes mimo jiné rozhodl, že advokát nedávno zemřelého Luboše Měkoty nemůže vzhledem k jeho dosud nevyřízenému dědictví hájit jeho záležitosti. Může se však vyjadřovat v souvislosti se společností Edwards Consulting, která Měkotovi patřila. Na obstavených účtech Edwards Consulting ve Švýcarsku zůstává 24 milionů eur (620 milionů korun) a kromě toho miliarda korun. Podle obžaloby byla firma jednou z nastrčených společností využívaných k praní špinavých peněz získaných z kriminálních aktivit.

Advokát: Czech Coal jako poškozený? Šaškárna

Poměrně prudká přestřelka se strhla kolem účasti společnosti Czech Coal Services, která se připojila k obžalobě a může se vyjadřovat k jednání soudu. Czech Coal Services je napojena na společnost Czech Coal, tedy nástupnickou firmu po MUS. Na Czech Coal Services přešly právní vazby po MUS. Spolu s dalšími exmajiteli MUS Vasilem Bobelou a Petrem Pudilem tyto firmy ovládá také Pavel Tykač.

Advokát Jiřího Diviše označil účast Czech Coal Services za „šaškárnu“ s tím, že Bobela a Pudil „o všem“ věděli a na nákupu akcií MUS a jejich pozdějším prodeji vydělali vysoké částky. Nechápeme, jak mohou sedět vedle obžaloby jako poškozená strana, to je snad žert, řekl advokát. Předseda tribunálu nicméně žádost o vyřazení Czech Coal Services zamítl.

Soud pokračuje jen se třemi přítomnými obžalovanými - Markem Čmejlou, Jiřím Divišem a Petrem Krausem. Soudce v pondělí odmítl proces pozdržet a přerušit jednání, jak žádali advokáti nepřítomných Oldřicha Klimeckého, Antonína Koláčka a Belgičana Jacquesa de Grootea. Soud jejich případy zatím oddělil a bude se věnovat přítomným.

Nepřítomným byla dnes odeslána obsílka, aby se před soud v Bellinzoně dostavili 10. června. Do 24. května se soud nyní bude věnovat první skupině obžalovaných, od 10. června druhé skupině nyní nepřítomných. Obě části procesu se mají spojit 24. června. Teprve o dva dny později, od 26. června budou předvoláváni první svědkové, aby se v rámci již „spojeného“ procesu mohli vyjadřovat k záležitostem týkajících se obou skupin obžalovaných. Celý proces by měl trvat do 12. července. Zatím není jasné, kdy bude vynesen rozsudek.

Obžalovaný Jiří Diviš (uprostřed) přichází k trestnímu soudu ve švýcarském městě Bellinzona, který začal 13. května projednávat obžalobu sedmi bývalých manažerů a majitelů Mostecké uhelné společnosti, kteří jsou obviněni z ovládnutí polostátních dolů koncem 90. let za peníze ukradené samotné firmě. První část procesu je plánována do 24. května, druhá od 10. června do 12. července.Autor:
Obžalovaný Jiří Diviš (uprostřed) přichází k trestnímu soudu ve švýcarském městě Bellinzona, který začal 13. května projednávat obžalobu sedmi bývalých manažerů a majitelů Mostecké uhelné společnosti, kteří jsou obviněni z ovládnutí polostátních dolů koncem 90. let za peníze ukradené samotné firmě. První část procesu je plánována do 24. května, druhá od 10. června do 12. července.

Proces sledují dva právníci vyslaní českou vládou. Česká republika se nepřipojila jako žalující strana, protože příliš dlouho otálela. Podle švýcarské prokuratury se dosavadní pasivní přístup české strany výrazně změnil začátkem roku 2012. Exmanažeři MUS byli pak obviněni i loni v červnu v ČR - ze zneužívání informací ve služebním styku.

Exmanažeři a majitelé MUS jsou v souvislosti s privatizací dolů obžalováni z praní špinavých peněz, z podvodů a korupce. Český stát svým jednáním podle žaloby připravili asi o tři miliardy korun.

Soud bude pokračovat ve středu dopoledne v deset hodin.

Sledujte soud v kauze MUS ve Švýcarsku:

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video