MF podalo v kauze Mostecká uhelná trestní oznámení na exmanažery

ilustrační foto

ilustrační foto Zdroj: reprofoto

Ministerstvo financí (MF) podalo jménem České republiky v souvislosti s kauzou Mostecké uhelné společnosti (MUS) trestní oznámení na šest bývalých manažerů. V oznámení podaném na Vrchním státním zastupitelství v Olomouci také uplatnilo "svůj civilní nárok" a domáhá se po nich náhrady způsobené škody."Předložený materiál shrnuje dosud známé, ale i nové poznatky, a zpracovává je komplexně a v jedné analýze," uvedl mluvčí ministerstva Ondřej Jakob.

Trestní řízení ve Švýcarsku, ve kterém byla Česká republika označena jako poškozená strana, pokračuje. Trestní oznámení v Česku řízení ve Švýcarsku nebrání, uvedl Jakob, naopak v něm podle mluvčího ministerstva může být nově zpracovaný materiál využit.

Někdejší privatizaci MUS již roky prověřují švýcarské orgány, a to kvůli podezření, že ji provázely finanční machinace. Tamní prokuratura loni podala obžalobu na sedm lidí, bývalých manažerů Mostecké uhelné a Appian Group. Jde o šestici Čechů a jednoho Belgičana. Švýcarský soud ale v polovině dubna spis v kauze manažerů MUS vrátil prokuratuře k doplnění.

Česku se kvůli průtahům tuzemských úřadů nepodařilo ke švýcarskému trestnímu řízení připojit. Česko však zůstává v pozici poškozeného, zúčastní se dalšího řízení a má připravenu civilní žalobu.

I česká policie v minulosti vyšetřovala podezření, že MUS byla ovládnuta pomocí peněz, které měla odkládat na rekultivace. Část těchto miliard prý šla do zahraničí. V létě 2008 česká policie případ odložila.