Ministerstvo pokutovalo vysoké školy, které nabízely vzdělání bez povolení. Padla i trestní oznámení | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Ministerstvo pokutovalo vysoké školy, které nabízely vzdělání bez povolení. Padla i trestní oznámení

Ministerstvo pokutovalo vysoké školy, které nabízely vzdělání bez povolení. Padla i trestní oznámení
Ministerstvo školství
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Ministerstvo školství uložilo pokuty šesti zahraničním vysokým školám nebo jejich pobočkám, které v Česku nabízely vzdělání bez potřebných povolení od úřadů. Na dvě instituce ministerstvo podalo trestní oznámení, protože studentům nevrátily peníze za školné, když lidé ke studiu vůbec nenastoupili. S dalšími pěti školami ministerstvo vede správní řízení. Zjištění Českého rozhlasu Radiožurnálu zveřejnil server iRozhlas.cz.

„Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy v případě těchto dvou zahraničních institucí obdrželo přes 80 stížností od poškozených studentů z Nepálu, Indie a Bangladéše,“ uvedla mluvčí ministerstva Aneta Lednová. „Studenti zaplatili za přijímací řízení značnou částku, a ačkoli k vlastnímu studiu vůbec nenastoupili, vyplacené finanční prostředky jim vráceny nebyly,“ doplnila.

Jména vysokých škol, se kterými je vedeno správní řízení, ministerstvo zveřejnit nesmí. „To, kde je potenciální problém, to znamená, kde potom vedeme řízení o přestupku, je ze zákona neveřejné. To znamená, že nemůžeme poskytovat údaje ani o průběhu, ani o konkrétních institucích, protože bychom je samozřejmě mohli poškodit, kdyby se informace dostala ven,“ vysvětlil Radiožurnálu náměstek ministra školství Pavel Doleček.

V Česku aktuálně působí 16 zahraničních vysokých škol nebo jejich poboček, které splnily všechny zákonné podmínky a prošly kontrolou ministerstva. Zahraniční instituce mají povinnost se k úřadu registrovat od září 2016, zavedla to novela vysokoškolského zákona.

TST průzkum: Jak se v Česku líbí slovenským studentům?
Celoplošné placení obědů školákům může být bez analýzy kontraproduktivní, říká Ivana Tykač
Koncept Chytrých řešení IoT si našel své místo na univerzitách i středních školách

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!