Ministerstvo rozdělí pět miliard na ekologická opatření | E15.cz

Ministerstvo rozdělí pět miliard na ekologická opatření

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Na ochranu proti povodním, předcházení vzniku komunálních i průmyslových odpadů, rekultivace starých skládek a snížení energetické náročnosti veřejných budov v Česku půjde z evropských fondů dalších více než pět miliard korun.

Celkem devět výzev v těchto oblastech v rámci Operačního programu Životní prostředí vyhlásilo ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí ČR, které přijímá žádosti o dotace od pondělí. Zájemci o příspěvek na protipovodňová opatření se mohou hlásit od 18. dubna, sdělila mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

O finanční podporu se mohou vedle měst, obcí, svazků obcí ucházet i vlastníci a stavebníci veřejných budov, kteří chtějí snížit náklady za energie. Právě na opatření, která mají pomoci snížit energetickou náročnost stávajících veřejných budov, je určena největší část vyčleněných peněz, a to tři miliardy korun.

Vedle dotací jsou pro žadatele připraveny i výhodnější podmínky. Například ve výzvě týkající se energeticky úsporné renovace veřejných budov mohou dotace nově pokrýt až 55 procent z celkových výdajů a u projektů zaměřených na instalaci nuceného větrání s rekuperací odpadního tepla dokonce až 70 procent, uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec. Podle něj je novinkou i to, že majitelé veřejných budov mohou dotaci použít i na dílčí zateplení. Menší obce a města pak navíc mohou požádat i o zvýhodněnou půjčku od SFŽP, kterou lze pokrýt zbylé náklady na renovaci budov.

Na projekty zaměřené na předcházení vzniku komunálních a průmyslových odpadů ministerstvo rozdělí 600 milionů korun, určeny budou například pro obce na pořízení domácích kompostérů pro občany. Dalších 200 milionů korun bude směřovat k žadatelům s projekty na rekultivace skládek provozovaných před rokem 1991.

Další dvě z výzev jsou příležitostí pro olomouckou a ostravskou aglomeraci a brněnskou metropolitní oblast, které mají zpracovanou strategii Integrovaných územních investic. Tamní kraje, obce, města i podniky tak mohou získat dotaci na výstavbu a modernizaci sběrných dvorů a systémů pro separaci a zpracování odpadů.

Na preventivní protipovodňová opatření je určeno 300 milionů korun, za které budou moci žadatelé vytvořit digitální povodňové plány nebo vybudovat či rozšířit varovné systémy na lokální úrovni.

Informace o všech zveřejněných výzvách, vyčleněných dotacích, podmínkách jejich získání i termínu, do kdy budou žádosti o ně přijímány, jsou zveřejněny na webu www.opzp.cz.

Ministr Brabec: 7 kilo navrch a ANO jako chyba v Matrixu

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video