Ministryně Marksová odvolala ředitelku Úřadu práce Bílkovou | E15.cz

Ministryně Marksová odvolala ředitelku Úřadu práce Bílkovou

Marie Bílková
Marie Bílková
• 
ZDROJ: Urad prace

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ministryně práce Michaela Marksová Tominová (ČSSD) odvolala generální ředitelku Úřadu práce ČR Marii Bílkovou. Důvodem je rozdílný pohled na další fungování a směřování úřadu - podle ministyně ve vedení úřadu výrazně přibylo úředníků, posilovat prý měli ale hlavně lidé v terénu. Zaměstnanci generálního ředitelství úřadu s odvoláním ale nesouhlasí. Podle nich Bílková dokázala stabilizovat téměř rozvrácený úřad a obávají se, že se situace na úřadě opět zhorší.

„V tuto chvíli se naše názory na služby zaměstnanosti rozcházejí. Posilovat by měli ti, kteří se věnují nezaměstnaným, a v oblasti sociálních dávek ti, co chodí do terénu. Nemohu souhlasit s tím, že neúměrně vzrostl počet úředníků na generálním ředitelství,“ uvedla Marksová. Podle ní v roce 2011 mělo vedení úřadu šest desítek zaměstnanců, nyní jich má 340.

Ministryně chce do konce týdne vyhlásit výběrové řízení. Zatím vedení úřadu převzali jeho náměstci. Podle informací ČTK vázla už delší dobu komunikace mezi vedením resortu a úřadu práce. O možném odvolání Bílkové se v posledních měsících neoficiálně mluvilo.

Podle zaměstnanců úřadu ale Bílková patří mezi nejschopnější manažery státních organizací v Česku a dokazují to viditelné výsledky. „Nastavila nový organizační řád a novou organizační strukturu a přesvědčila zaměstnance, že jejich práce má smysl. O jejich zapálení a znovunalezené chuti do práce svědčí i dobře zvládnutá krize na začátku roku, kdy se Úřad práce ocitl bez přístupu k informačním systémům,“ uvedla uvedla mluvčí úřadu Kateřina Beránková.

Také sněmovní sociální výbor byl podle svého šéfa Jaroslava Zavadila (za ČSSD) s její prací spokojen. Zavadil uvedl, že by důvodem mohl být „jakýsi audit“. Úřad práce, který má nyní kolem 10 tisíc zaměstnanců, vedla od loňského května.

Bílková musela řešit hlavně nedostatek personálu a potíže s informačními systémy, které řádně nefungovaly. Úřad práce se podařilo posílit o stovky úředníků a sociálních pracovníků. Naposledy vláda před pár měsíci schválila přijetí 600 stovek lidí, dalších 600 bylo v plánu pro příští rok.

Strukturu úřadů práce změnila reforma exministra Jaromíra Drábka (TOP 09). V dubnu 2011 vznikl „superúřad práce“ s krajskými pobočkami a kontaktními místy po republice. V lednu 2012 se úředníci přestali věnovat jen problematice zaměstnanosti, ale převzali i část agendy od radnic a začali vyplácet dávky. Získali také nový počítačový systém, který působil potíže. Letos na přelomu roku se museli kvůli pochybení při výběru dodavatele vrátit zas ke staronovým programům.

Odvolání Bílkové je překvapením, shodují se politici

Podle Zavadila náhlé odvolání šéfky úřadu práce bylo pro sněmovní sociální výbor překvapením. „Výbor byl s prací paní generální ředitelky velmi spokojen… Tam (v úřadech) došlo po situaci po odchodu ministra Drábka a jeho náměstka (Vladimíra) Šišky k poměrně radikální nápravě situace a atmosféry,“ uvedl Zavadil. S ministryní prý krátce telefonoval. Řekl, že důvodem odvolání je „jakýsi audit“.

Postup ministryně práce zaskočil i vládní lidovce. „Za KDU-ČSL po konzultaci s předsedou strany bychom uvítali, kdyby se tyto zásadní kroky projednaly či byly aspoň zmíněny na koaliční schůzce,“ uvedl předseda poslaneckého klubu lidovců Jiří Mihola. Dodal, že na pondělním jednání nepadla o odvolání šéfky úřadu práce zmínka. Jeho strana prý ale respektuje právo ministryně na personální změny.

Podle šéfa poslanců ČSSD Romana Sklenáka není možné odebrat šéfům resortů jejich pravomoci a projednávat veškeré personální kroky na koaliční radě, není ale prý důvod zásadní změny neavizovat. Sklenák předpokládá, že Marksová měla ke svému postupu důvod a že ho sdělí.

Bílkovou chválili na tripartitě i odboráři

Údiv netajili ani opoziční občanští demokraté. „Nezaznamenal jsem žádný spor mezi generální ředitelkou a paní ministryní. Tak pro mě je to překvapivá zpráva. Je to snaha vládní koalice dosadit si své lidi,“ uvedl předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura. Dodal, že úřad práce posilují noví pracovníci, nevidí tedy souvislost a nezná důvod pro odvolání. Změny v úřadu práce a jeho návrat k agendě zaměstnanosti chválili na tripartitě i odboráři a zástupci zaměstnavatelů.

Bílková působila v minulosti na ministerstvu práce. Věnovala se auditu. V roce 2007 ji tehdejší ministr a pozdější předseda vlády Petr Nečas (ODS) jmenoval vrchní ředitelkou Správy služeb zaměstnanosti. Funkci opustila v roce 2009. Pak řídila na ministerstvu financí odbor financování kapitol státního rozpočtu, pod který spadá mimo jiné oddělení zaměstnanosti a sociálních věcí.

Seznam úřadů práce v České republice

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video