Na českých horách už se lyžuje | E15.cz

Na českých horách už se lyžuje

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 

ČTK, krb

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Na většině českých hor už se lyžuje. Do Krkonoš se tento víkend dokonce vypravily tisíce lyžarů. V Ústeckém kraji již fungují všechna střediska a lidé se zde zatím front obávat nemusí. Šumavské svahy pokrývá čerstvá vrstva prašanu, k dispozici jsou už i první kilometry běžeckých tratí. Horské areály v Jeseníkách zatím hlásí průměrnou návštěvnost.

Na krkonošské sjezdovky se vypravily o vánočním víkendu tisíce lyžařů. V noci na dnešek připadl i nový sníh, takže provozovatelé zimních středisek si pochvalují dobré podmínky pro lyžování. Vrstva technického i přírodního sněhu by měla odolat i delší oblevě.

Kolem 2000 lidí dnes přijelo do Janských Lázní, což je na dnešní první vánoční svátek standardní. „Díky chumelení je tu skutečná vánoční nálada, která v nížinách chybí. Kdo přijede, jako by se dostal úplně do jiného světa,“ popisuje Petr Hynek ze společnosti Mega Plus Janské Lázně. V provozu jsou všechny vleky a lanovky, místy leží až 90 centimetrů sněhu.

Ještě větší zájem lyžařů zaznamenal rozsáhlý lyžařský areál ve Špindlerově Mlýně. „Dnes to odhaduji na 4000 lidí,“ řekl ČTK Jiří Beran z tamního skiareálu. Podkladní sněhová vrstva v noci zmrzla, na ni napadlo kolem pěti centimetrů nového sněhu.

Na nezájem návštěvníků si nestěžuje ani Pec pod Sněžkou, kam si po slabší sobotě dnes našlo cestu 2000 až 3000 lyžařů. „Všechno je v plném provozu, dnes začínáme i s večerním lyžováním,“ uvedl Jiří Krtička z areálu Ski Pec.

Lyžařská střediska v Ústeckém kraji se rozjela naplno

Lyžařská střediska v Ústeckém kraji se naplno rozjela, zatím se ale lyžuje bez front. O prvním svátku vánočním to není nic výjimečného, větší nápor lyžařů očekávají provozovatelé až v dalších dnech. Podmínky v Krušných horách vylepšil nový sníh, místy ho napadlo až pět centimetrů. Na svazích tak leží od 30 do 50 centimetrů přírodního a technického sněhu, sdělili ČTK provozovatelé.

Poprvé dnes pustili jeden vlek i v Českém Jiřetíně, podmínky ale zatím nedovolují dát do provozu další. „Lidí nebylo moc, počasí nám příliš nepřeje, i teď tady prší,“ řekl ČTK pracovník střediska. Poměrně slabá dnes byla návštěvnost ve Sport Centru Bouřňák. „Sněžilo, sníh je ale mokrý a teploty jsou nad nulou,“ řekl ČTK Jiří Zmítko z tamního střediska.

O něco rušněji bylo ve skiareálu Telnice nedaleko Ústí nad Labem. „Na Štědrý večer připadlo asi pět centimetrů nového sněhu, lidi přišli, lyžovalo se bez čekání,“ řekl Jindřich Holinger. V provozu je zatím zhruba polovina střediska.

Na upravené tratě mohou o Vánocích vyrazit také běžkaři. V okolí Telnice je upravená pětikilometrová trasa na pláních na Adolfově, v lese ale stopy upravené nejsou kvůli těžbě dřeva. Upravena je i magistrála mezi Cínovcem a vrchem Tří pánů, kde jsou pěti a desetikilometrové okruhy.

Na šumavských svazích leží čerstvý prašan

Na šumavské sjezdovky připadlo přes noc až pět centimetrů prašanu, na tratích leží čtvrtmetrová vrstva sněhu. Sjezdovky v Lipně i na Zadově se dnes začaly plnit svátečními hosty, kteří zde plánují strávit i oslavy závěru roku. K dispozici jsou první kilometry upravených tratí pro běžkaře.

„Na Kramolíně jsou v provozu všechny vleky a ode dneška mohou návštěvníci přijít i na večerní lyžování na osvětlené Jezerní sjezdovce,“ řekl ČTK Antonín Kolář ze Skiareálu Lipno. Na zadovské sjezdovce Kobyla je v provozu čtyřsedačková lanová dráha i malý vlek, ode dneška i noční lyžování od 18:00 do 21:00. Od 23. prosince zahájil provoz i vlek v Nových Hutích. V okolí Zadova je upraveno přes 30 kilometrů bílých stop. V terénu leží do 30 centimetrů sněhu.

V noci na pondělí bude na většině území Jihočeského kraje zataženo, meteorologové očekávají v nižších polohách déšť nebo déšť se sněhem, ve vyšších polohách na Šumavě by mělo sněžit. Nejnižší noční teploty se budou pohybovat od bodu mrazu do plus tří stupňů. Přes den bude počasí podobné. Místy bude pršet nebo mrholit.

V úterý musí návštěvníci jihočeských skiareélů počítat s mrznoucím mrholením. Přes noc ještě teploty klesnou pod bod mrazu, přes den vystoupají až k sedmi stupňům. Ve středu bude charakter počasí podobný.

V Jeseníkách je zatím lyžařů méně, nápor provozovatelé čekají v příštím týdnu

Horské areály v Jeseníkách hlásí průměrnou víkendovou návštěvnost. Jejich majitelé a provozovatelé očekávají nápor lyžařů v následujících dnech. Podmínky v horských střediscích nejvyšších moravskoslezských hor se tento týden výrazně zlepšily díky teplotám pod bodem mrazu a sněžení. V Jeseníkách stále platí druhý lavinový stupeň.

Dispečer horské služby dnes ČTK řekl, že v nejvyšších partiích Jeseníků leží asi 60 centimetrů přírodního sněhu. Nejvíce je ho tradičně ve středisku Ovčárna. „V níže položených areálech je ho méně, areály si ale pomáhají umělým zasněžováním,“ řekl dispečer.

Většina provozovatelů a majitelů lyžařských areálů v Jeseníkách hodnotí návštěvnost o svátečním víkendu jako průměrnou. „Bývá to tak každý rok. Jsou svátky, lidé jezdí k rodičům. Nápor přijde až tak kolem 28. prosince,“ uvedl majitel střediska Proskil v Branné na Šumpersku Rostislav Procházka.

Na své si v Jeseníkách díky ochlazení přijdou i běžkaři. Na túru mohou vyrazit například po trase Ovčárna - Švýcárna - Červenohorské sedlo či z Karlova na Mravencovku, Novou Ves či Alfrédku.

Na horách sice platí od uplynulého víkendu druhý lavinový stupeň, pokud se však lidé pohybují po značených trasách, nebezpečí jim podle horských záchranářů nehrozí. Lavinové katastry totiž leží mimo tyto trasy.

Autor: ČTK, krb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video