Na kanalizace, vodovody a čistírny bude z EU méně peněz | E15.cz

Na kanalizace, vodovody a čistírny bude z EU méně peněz

Čistírna odpadních vod - ilustrační foto
Čistírna odpadních vod - ilustrační foto
• 
ZDROJ: Tereza Capkova

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Na vodohospodářské projekty měst a obcí bude v plánovacím období EU do roku 2020 výrazně méně peněz než v končícím dotačním cyklu, kdy šlo na kanalizace, vodovody, čistírny a úpravny vod přes 45 miliard korun. Nově bude v první ose operačního programu Životní prostředí (OPŽP) 17 až 18 miliard korun. Navíc část peněz bude na hospodaření se srážkovými vodami, což souvisí s problematikou sucha, řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

„Česká republika bude muset hledat s kraji a obcemi další zdroje financování vodohospodářské infrastruktury, kterou už si, bohužel, zjevně nedokážeme dofinancovat z OPŽP,“ řekl Brabec. Jde podle něj o to využít například i Program rozvoje venkova a jiné operační programy. „Musíme kombinovat daleko lépe a efektivněji,“ dodal ministr. Nyní bude podle něj výrazně větší tlak na kvalitu projektů a větší konkurence než dosud.

Šance pro malé obce

Bude ale větší možnost žádat o dotace i pro obce pod dva tisíce obyvatel. „Připravujeme pilotní projekty, které by obcím nabídly odkanalizování třeba v kombinaci s domovními čističkami. Částečně by to mohly podpořit i národní zdroje, ale, bohužel teď na to nemáme miliardy,“ uvedl Brabec. Ministerstvo by pilotní projekty rádo připravovalo i se správci vodohospodářské infrastruktury.

V novém operačním programu bude maximální podíl evropské podpory 85 procent z ceny díla, v minulém období to mohlo být více. „Tím, že máme méně peněz, tak se budeme v některých případech snažit využívat finanční nástroje.

Bude to tedy kombinace dotace a třeba nízkoúročené půjčky,“ dodal ministr. První výzvy už byly vyhlášeny s termínem do 30. září, další výzvy do 30. listopadu.

Cíl se nesplnil

Všechny obce nad dva tisíce obyvatel měly mít v Česku do roku 2010 čistírnu odpadních vod. Minimálně dvě třetiny to podle Brabce splňují, ale zbývá jich pořád „mnoho desítek“. „Je prodloužená lhůta, dokdy bychom to měli napravit. Uvádíme důvody.

Bohužel celá řada projektů nedopadla, protože byly špatně organizovány. Hrály tam roli i legislativa, odvolávky na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže a jiné,“ řekl.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video