Na obchodních válkách nakonec tratí všichni, varuje Zeman | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Na obchodních válkách nakonec tratí všichni, varuje Zeman

ČTK, ČTK

Jakákoli obchodní válka podle prezidenta Miloše Zemana přináší ztrátu a neúspěch všem stranám. Poznamenal, že iniciativa k nynější obchodní válce vzešla ze strany Spojených států. 

USA uvalily cla na hliník a ocel dovážené z některých států včetně Evropské unie a Číny. Postižené země na to reagovaly zavedením cel na některé americké zboží. Americký prezident Donald Trump následně přistoupil k dalším celním opatřením, stejné kroky chystají ostatní.

Zeman uvedl, že je vychován elementárními učebnicemi ekonomie, které nejsou rozděleny na pravicovou a levicovou ekonomii, a které varují před protekcionismem a celní, tedy obchodní válkou. "Historicky prokazují, že vždycky, i když to možná byl krátkodobý zisk, to byla nakonec dlouhodobá ztráta," řekl.

Trump určitě nemyslel vážně, aby šla na obranu čtyři procenta HDP, míní Zeman

"Vychován těmito učebnicemi si říkám, že jakákoli obchodní válka, nejenom mezi Amerikou a Evropskou unií, ale i mezi Amerikou a Čínou, Amerikou a Ruskem, je válka, která je takzvaná lose-lose strategy, to znamená, že přináší neúspěch a ztrátu všem stranám," dodal prezident.

Podle Zemana je pošetilé v případě obchodní války a takzvaného eskalačního schématu říct, kdo "za to ve svém agregátu nese větší vinu". "Ale lze seriózně říci, kdo to začal. A bohužel se obávám, že, i když jsem před chvílí chválil amerického prezidenta, že v tomto případě ta iniciace vzešla ze strany Spojených států," řekl prezident.

Zeman: Už téměř jistě vím, koho vyberu do čela Nejvyššího správního soudu
Evropský tisk: Trump a Putin mají společný zájem - oslabení EU

Autor: ČTK, ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!