Na pracovních úřadech byl v březnu klid. Nezaměstnanost zůstala minimální, hlásí MPSV

Nezaměstnanost zůstala v březnu na únorových třech procentech. Ubývá ale volných pracovních míst, vyplývá z aktuálních statistik ministerstva práce a sociálních věcí.

Nezaměstnanost zůstala v březnu na únorových třech procentech. Ubývá ale volných pracovních míst, vyplývá z aktuálních statistik ministerstva práce a sociálních věcí. Zdroj: Blesk:PETR NOVOTNY CZECH NEWS CENTER

 Analytici v následujících měsících nevylučují narůst podílu lidí bez práce až k deseti procentům. 
2
Fotogalerie

Nezaměstnanost zůstala v březnu na únorových třech procentech. Ubývá ale volných pracovních míst, vyplývá z aktuálních statistik ministerstva práce a sociálních věcí. 

I první dny dubna ukazují na "standardní čísla" a až vývoj v průběhu měsíce ukáže, jak budou firmy i celý trh reagovat na pandemii koronaviru a vládní opatření, řekla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Úřad práce zveřejní data o vývoji březnové nezaměstnanosti ve středu 8. dubna.

"Ta čísla jsme očekávali, jsou potěšující. Je potřeba ale počkat na duben. Ten ukáže, jak budou firmy a celý trh práce reagovat. Čísla jsou potěšující, bude rozhodující měsíc duben," uvedla Maláčová.

Člen Ústředního krizového štábu a ekonom ze CERGE-EI Filip Matějka upozornil, že v dubnu vzroste nezaměstnanost v ČR i celém západním světě asi vůbec nejvíce v historii.

"Nyní by tedy měla být primární urgentní pomoc, aby lidé měli co jíst, a systémové věci řešit později," uvedl. Dodal, že všechna opatření by měla být maximálně na jeden až dva měsíce, a ne na příštího půl roku. "Například odklad splátek u úvěrů na půl roku dělá celý systém složitější," dodal.  Analytici v následujících měsících nevylučují narůst podílu lidí bez práce až k deseti procentům. 

MPSV již dříve uvedlo, že očekává případné zvýšení nezaměstnanosti kvůli koronavirové krizi zhruba až o pět procentních bodů. Ekonomické dopady budou podle něj záviset na tom, kolik lidí skutečně bude bez práce a na jak dlouho. Resort to uvedl v materiálu ke kurzarbeitu.

Na konci února úřady práce evidovaly přes 227 tisíc uchazečů o zaměstnání. Podíl nezaměstnaných dosahoval tří procent. Volných míst letos v únoru přibylo proti lednu o přibližně deset tisíc na 351.624.