Na šéfa nové policejní centrály se hlásí pouze Michal Mazánek | E15.cz

Na šéfa nové policejní centrály se hlásí pouze Michal Mazánek

Ministr vnitra Milan Chovanec (vlevo) a policejní prezident Tomáš Tuhý oznamují reorganizaci policie
Ministr vnitra Milan Chovanec (vlevo) a policejní prezident Tomáš Tuhý oznamují reorganizaci policie
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Do soutěže o šéfa nové Národní centrály proti organizovanému zločinu se podle informací týdeníku Respekt přihlásil pouze ředitel celostátní kriminální policie Michal Mazánek. Centrála vznikne 1. srpna po kontroverzní reorganizaci policie. Policejní prezidium vyhlásilo na výběr šéfa nové centrály nabídkové řízení za podmínek, které podle Respektu splňovalo asi 70 policistů.

Podle týdeníku Respekt je velmi pravděpodobné, že komise Mazánka vybere a že náměstek policejního prezidenta Zdeněk Laube podepíše jeho jmenování. Týdeník také uvádí, že o Mazánkovi se v médiích spekulovalo už před měsícem jako o muži, kterého si policejní prezident Tomáš Tuhý a jeho náměstek Laube vybrali za konečného architekta kontroverzního slučování dvou klíčových policejních jednotek.

Policejní prezidium se do příštího týdne k této personální situaci nechce vyjadřovat. Mazánek nechtěl potvrdit, zda se o novou pozici uchází. „Omlouvám se, ale toto nebudu s ohledem na vyhlášené nabídkové řízení komentovat,“ reagoval.

Do výběru se mohli přihlásit stávající ředitelé útvarů s celorepublikovou působností, ale také například krajští ředitelé. Tyto podmínky prezidium uvedlo začátkem června.

Reorganizace policie vyvolala nedávno ostrý spor mezi ČSSD a hnutím ANO. Plánem na přeměnu se bude od pátku zabývat sněmovní vyšetřovací komise, výsledky by měla mít do konce října. Ve čtvrtek skončí u policie dosavadní ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta.

Michal Mazánek Autor: profimedia
Michal Mazánek

Michal Mazánek je zkušeným policistou, kriminálce šéfuje od ledna
Vzdělání: má právnické vzdělání (titul JUDr.)

Hodnost: plukovník

Současná funkce: ředitel Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování (SKPV; od ledna 2016)

Kariéra: K policii nastoupil v březnu 1985. Během 31 let trvající kariéry prošel řadou funkcí na základních útvarech převážně ve Středočeském kraji. v roce 1993 byl převelen na Krajský úřad vyšetřování Středočeského kraje, kde se věnoval zejména vyšetřování vražd. Poté vystřídal několik funkcí až do funkce náměstka ředitele krajského ředitelství Středočeského kraje pro službu kriminální policie a vyšetřování, kterou vykonával do konce roku 2015.

Ostatní:

- Mazánek se mimo jiné podílel na vyšetřování takzvaných orlických vražd, jejichž oběti v 90. letech skončily na dně přehrady zalité louhem v sudech.

- V minulosti také vedl speciální tým vyšetřovatelů, který se zabýval takzvanými pomníčky, neobjasněnými případy vražd. Nejznámějším úspěchem tohoto týmu bylo objasnění trojnásobné vraždy v obci Klučov na Kolínsku z roku 1990. Kriminalisté pachatele dopadli po 13 letech.

- V roli šéfa středočeské krajské kriminálky řídil a vedl týmy, které dopadly Viktora Kalivodu označovaného za „lesního vraha“ nebo pachatele trojnásobné vraždy v Mukařově.

- Úzce spolupracuje se všemi policejními složkami, soudními znalci, státními zástupci a soudci. Policejní akademií ČR je pravidelně přibírán jako oponent bakalářských a diplomových prací, je či byl konzultantem a účastníkem pořadů „Na stopě“, „112“ a dalších, pořádá odborná školení, přednáší a publikuje.

- Je považován za jednoho z největších odborníků na práci s DNA v Česku.

- Za rok 2011 získal ocenění Policista roku.

- Je otcem dvou dětí, rád sportuje, lyžuje, plave, je pilotem ultralehkých letadel a padáků.
Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video