Sněmovna zřídila vyšetřovací komisi k reformě policie

Policejní prezident Tomáš Tuhý

Policejní prezident Tomáš Tuhý Zdroj: ctk

ČTK
Sněmovna zřídila vyšetřovací komisi k reorganizaci celostátních policejních útvarů. Komise by mohla začít pracovat od pátku, pokud poslanci zvolí jejího předsedu. Členy bude dolní komora vybírat ve středu, má jich být sedm. Výsledky vyšetřování by měla komise dát plénu do konce října.

Komise by se měla zabývat různými podezřeními souvisejícími s postupem policejního prezidia, policistů z protimafiánského útvaru i státních zástupců z olomouckého vrchního státního zastupitelství ohledně sporné reorganizace.

Pochyby o úkolu komise vyjadřovali zástupci hnutí ANO. Chtěli, aby poslanci nejprve vyslechli zástupce Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) v čele s končícím ředitelem Robertem Šlachtou a olomouckého vrchního státního zastupitelství. ANO s takovým postupem neuspělo minulý týden v bezpečnostním výboru ani dnes na plénu.

Po zpřesnění mandátu komise volal hlavně ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). Připomněl tvrzení Jiřího Komárka z ostravské pobočky ÚOOZ o tom, že policejní prezident Tomáš Tuhý je podezřelý z „brutálního“ úniku informací z vyšetřování. Tuhý kvůli tomu podal trestní oznámení.

Je to sněmovní komise, ne komise ministerstva spravedlnosti

Vůči Pelikánovu požadavku se ohradili například předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) a šéf opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek. „Je to sněmovní komise, ne komise ministerstva spravedlnosti. Prosím, nechte to na nás,“ uvedl Hamáček. Podle Kalouska tu dolní komora není od toho, aby někoho podezírala. Komise má prověřit všechny skutečnosti a podat plénu zprávu, zdůraznil.

Reorganizace policie vyvolala nedávno ostrý spor mezi ČSSD a hnutím ANO, dnes slovní přestřelky pokračovaly. Podle Josefa Hájka (ANO) jde o boj o ovládnutí policie sociálními demokraty. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) naopak mluvil o vytváření „politicko-mediální kauzy“. Komisi Chovanec podpořil. „Pokud se chceme dobrat pravdy, je to cesta,“ řekl.

Poslanec ODS Marek Benda nadhodil, že po vyjádření některých představitelů ANO soudí, že klíčovou věcí by bylo prověření vazeb mezi Šlachtou a předsedou hnutí ANO a ministrem financí Andrejem Babišem.

Hlavní iniciátor komise, předseda bezpečnostního výboru Roman Váňa (ČSSD) popřel informace, že by mu snad Šlachta vyhrožoval nějakou složkou. Nemluvili prý o tom, co Šlachtovy složky obsahují. Šlachta ale podle Váni uvedl, že musí dobře vědět, co v nich je, když pochází z Olomouce. „To je ta část rozhovoru, která ve mně zanechala jisté pochybnosti, protože si myslím, že by místo, odkud někdo pochází, nemělo být dáváno do souvislosti s tím, co se v tom místě děje,“ řekl Váňa.

Sněmovna se dnes už nedostala k úvodnímu kolu projednávání nové verze takzvaného protikuřáckého zákona, který předpokládá zejména zavedení úplného zákazu kouření v restauracích a dalších podobných zařízeních. Kdy vládní předloha přijde na nynější schůzi na řadu, není jasné.