Na vazbu už si stěžují i Pancová a Kott

Petr Kott

Petr Kott Zdroj: ctk-Kamaryt Michal

Po bývalém hejtmanovi Davidu Rathovi podali stížnost na vazbu i další dva obvinění v korupční kauze, ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová a bývalý poslanec za ODS Petr Kott. Ústecký okresní soud je do vazby poslal 17. května. Oba jsou podezřelí, že Rathovi předali sedmimilionový úplatek.

Soud obdržel stížnost Pancové a Kotta ve středu odpoledne, Rathovu už v pondělí. „Lhůta pro rozhodnutí o stížnosti v trestním řádu stanovena není,“ uvedla mluvčí soudu Irena Jeřábková. Soud zatím nerozhodl ještě ani o stížnosti bývalého středočeského hejtmana. Okresní soud v Ústí nad Labem ho poslal do vazby 16. května, další obviněné o den později. O vazebním stíhání Ratha rozhodl kvůli obavě, že by mohl ovlivňovat svědky, pokračovat v trestné činnosti nebo že by mohl utéct.

Policisté ho 14. května zadrželi s krabicí, v níž bylo sedm milionů korun. Kriminalisté tvrdí, že to byl úplatek za zmanipulovanou zakázku na opravu buštěhradského zámku. Poslanec obvinění odmítá, myslel si prý, že v krabici je víno. Za přijetí úplatku mu hrozí až dvanáctileté vězení.

Stíhání Ratha potvrdila v úterý sněmovna. Pro potvrzení hlasovalo 183 přítomných poslanců, dva byli proti a pět se hlasování zdrželo. Rath, kterého na jednání dovezla policejní eskorta z vazby v Litoměřicích, hovořil před poslanci asi tři čtvrtě hodiny. Mluvil o politickém procesu.

Spolu s Rathem policie stíhá dalších sedm lidí kvůli údajným machinacím s veřejnými zakázkami ve středních Čechách. Pancová a Kott čelí podezření, že peníze Rathovi předali.