Na zahraniční obchod Česka dopadla recese v eurozóně | E15.cz

Na zahraniční obchod Česka dopadla recese v eurozóně

export
export
• 
ZDROJ: profimedia.cz

vrb, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zahraniční obchod Česka skončil v říjnu v přebytku 33 miliard korun a byl tak druhý nejvyšší v letošním roce. Loni v říjnu bylo saldo o 0,8 miliardy nižší. Vývoz podle předběžných údajů meziročně stoupl o 7,5 procenta a dovoz o 8,2 procenta. Informoval o tom Český statistický úřad. Podle ekonomů jsou ale říjnové výsledky obchodu zklamáním.

Obrat zahraničního obchodu se proti loňskému říjnu zvýšil o 7,9 procenta na 531,3 miliardy korun a dosáhl nejvyšší měsíční hodnoty od roku 1993, uvedli statistici.

Analytici přesto optimismem nehýří. Za meziročním růstem vývozu i dovozu podle nich stojí vyšší počet pracovních dnů v letošním říjnu oproti loňskému. Sezóně očištěná data ukazují, že export i import meziročně poprvé od listopadu 2009 poklesly.

„Z teritoriálního pohledu je varováním zpomalení meziročního růstu vývozu do eurozóny na 2,5 procenta. Solidně se drží vývoz na Slovensko, druhý nejdůležitější obchodní partner Česka, který stoupl o 12 procent,“ uvedl hlavní ekonom Patria Finance David Marek.

Na negativní vliv eurozóny upozorňují také tuzemští vývozci. „Negativní zprávou je, že za dalším zpomalením exportu již nestojí pouze trhy problematických zemí jižní Evropy, ale také ten, pro české exportéry klíčový, německý trh,“ uvedl předseda Asociace exportérů Jiří Grund.

Podle analytiků přebytek obchodní bilance v letošním roce s největší pravděpodobností poprvé překoná hranici 300 miliard korun. „Celkově je vývoj obchodní bilance tento rok příznivý, ale posilování koruny, které by dobrá vnější rovnováha české ekonomiky implikovala, je drženo na uzdě ČNB,“ dodal analytik Raiffeisenbank Václav Franče.

Autor: vrb, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video