Nečas demise ministrů VV nedostane. Dobeš se vzepřel, Peake prý ne

Pavel Dobeš

Pavel Dobeš Zdroj: CTK/Katerina Sulova

Ministři za Věci veřejné dnes demisi premiéru Petru Nečasovi nepředají. Ministr dopravy Pavel Dobeš odmítl prohlubovat koaliční krizi a rozhodl se demisi nepodat. Před jeho vystoupením předseda VV Radek John vydal prohlášení, že podepsané demise ministrů jeho strany zůstanou u něj, připraveny pro další kroky. Dobeš však odmítl, že by jakoukoliv bianco demisi podepsal. Podle serveru Novinky.cz odmítla demisi Johnovi předat také Karolína Peake.

„Na přání pana premiéra dnes demise všech našich ministrů nepředáváme do jeho rukou. Sepsané a podepsané demise ministrů VV zůstanou u mne, připraveny pro další kroky. O těchto dalších krocích se rozhodne na základě rychlosti jednání s premiérem Petrem Nečasem,“ uvedl John.

Poté však vystoupil ministr dopravy Pavel Dobeš s prohlášením, že demisi nepodá ani nyní, ani později. Je prý ochoten odejít jen bude-li to přáním premiéra, na základě zhodnocení jeho práce ve vládě. „Nerozumím jednání představitelů VV během včerejšího dne a dnešního rána. Je potřeba realizovat nezbytné reformy. K těmto krokům dostala koalice silný mandát. Bohužel politická reprezentace neplní svou roli. Vyzývám všechny, aby začali konkrétně jednat a hlavně začali realizovat potřebné reformy,“ vyzval Dobeš. Chce, aby politici vrátili koalici důvěru a začali znovu pracovat.

Podle místopředsedy VV Tomáše Jarolíma se Dobeš svým rozhodnutím postavil proti úternímu výsledku hlasování grémia strany. „Pan Dobeš včera jednoznačně řekl, že bude respektovat rozhodnutí grémia a poslaneckého klubu,“ uvedl Jarolím. Strana si teď podle něj musí vzít čas na prodebatování nové situace. „V první řadě si dáme výkonnou radu, kdy si to musíme vysvětlit,“ řekl Jarolím. Pokud ministři demise nepodají, bude Jarolím rezignovat na post místopředsedy VV, znovu své odhodlání zopakoval dnes v České televizi.

John podle serveru Novinky.cz nedostane ani demisi od místopředsedkyně vlády Karolíny Peake. „Jediný, komu ji mohu předat, je v souladu s ústavou jen premiér,“ uvedla. Po jednání vlády dnes řekla, že se nijak nevzepřela Věcem veřejným. „Padlo rozhodnutí grémia, že ministři VV mají podat demise, pak jsem večer dostala pokyn od předsedy strany, ať s tím počkáme,“ řekla Peake. „Předpokládám, že pan ministr Dobeš si to vyhodnotil jako bramboračku, ze které by rád vystoupil s tímto svým prohlášením. To zcela respektuji,“ dodala.

Potvrzuje se tedy skutečnost, že Věci veřejné couvají ze svého ultimativního stanoviska stranického grémia, které včera uložilo ministrům nejmenší koaliční strany, aby neprodleně předali premiérovi demise s účinností k 1. květnu 2012. John ústup naznačil už včera pozdě večer, kdy serveru Lidovky.cz řekl, že ministři jeho strany demise ve středu nepodají, jen je napíší. „Ministři VV Jsou vázáni odejít z vlády 1. května. Bylo by nezodpovědné, aby vláda končila hned zítra (ve středu),“ řekl včera Lidovkám.cz.

Místopředsedkyně VV Kateřina Klasnová dnes situaci ještě více zamotala prohlášením, že usnesení včerejšího zasedání grémia a Poslaneckého klubu VV jsou nadále platná a závazná. Procesní předání demisí ministrů VV premiérovi bude podle ní řešit dnešní Výkonná rada VV. Věci veřejné sepsaly své podmínky, za kterých budou dál spolupracovat s vládou, pokud budou splněny do 26. dubna. Premiér včera tyto podmínky označil za ultimátum a vydírání.

Sobotka: Není možné, aby pokračovala šaškárna s účastí VV ve vládě

Nečas mluvil o vládní krizi s Klausem

Premiér Petr Nečas se dnes kvůli vládní krizi setkal s prezidentem Václavem Klausem. Bez dalších podrobností to sdělili mluvčí vlády i prezidenta. „Za současné politické situace je přirozené, že se pan premiér setkal s panem prezidentem. Včera (v úterý) byli v telefonickém kontaktu a dnes se setkali osobně,“ řekl mluvčí vlády Michal Schuster. Schůzka podle něj byla informativní a jejím tématem, byla současná politická situace.

„Nečasova vláda se v posledních 24 hodinách ocitla v absolutním chaosu, není možné, aby pokračovala šaškárna s účastí VV ve vládě“ prohlásil dnes předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. „Dostal jsem mandát, abych oslovil strany ODS, TOP 09 a KSČM s návrhem na konání předčasných voleb. Jsme přesvědčeni, že jedině nové volby mohou v současné situaci pomoci,“ uvedl Sobotka. Podle něj by volby mohly být už v červnu. „Vláda slibovala, že bude vláda proti korupci, pak přišly skandály. Bohužel jejich koncentrace a intenzita je tak velká, že už začíná poškozovat Českou republiku i v zahraničí. Stát se vládě doslova rozpadá pod rukama,“ uzavřel Sobotka.

„KSČM je připravena jednat o zákonu, podle novely Ústavy České republiky, který by rozpustil Poslaneckou sněmovnu a byly by vyhlášeny nové volby v červnu letošního roku,“ přivítal iniciativu sociálních demokratů předseda komunistů Vojtěch Filip.

Podle serveru Ihned.cz předloží premiér Nečas návrh na předčasné červnové konání voleb na jednání vedení ODS, které začalo v poledne. Předsednictvo TOP 09 a poslanci a senátoři strany se kvůli vládní krizi sejdou k jednání v 16 hodin.