Nejsem oligarcha. Média nevlastním, říká Babiš | E15.cz

Nejsem oligarcha. Média nevlastním, říká Babiš

ČTK

Vicepremiér Andrej Babiš (ANO) odmítl zařazení mezi oligarchy, kteří v Česku nakupují noviny k upevnění svého vlivu. Do této skupiny ho zařadila mezinárodní nevládní organizace Reportéři bez hranic (RSF) ve své pravidelné zprávě o svobodě médií. Babiš se vyjářil, že média nevlastní, definici oligarchie naopak podle něj splňuje v Česku ČSSD.

"Oligarchie je podle wikipedie koncentrace moci v rukách malé skupiny lidí, a to je dnes ČSSD. Oligarchové jsou lidi, kteří oligarchii podporují, a to já rozhodně nejsem," napsal Babiš v textové zprávě. Novináři by se měli podle něj obrátit například na podnikatele Zdeňka Bakalu, majitele společnosti Economia vydávající například Hospodářské noviny, a další velké investory v médiích.

Babiš navíc odmítá, že by v mediální oblasti podnikal. "Já žádná média nevlastním a neovlivňuju, ani jsem neovlivňoval," uvedl. Šéf hnutí ANO vložil na začátku února akcie svých firem včetně Agrofertu a mediálního domu Mafra do svěřenských fondů. Reagoval tak na novelu zákona o střetu zájmů, kterou poté u Ústavního soudu napadli prezident Miloš Zeman a poslanci hnutí ANO.

Zpráva RSF situaci v Česku charakterizuje jako "vzestup oligarchů". Koncentrace vlastnictví médií podle organizace v zemi dosáhla "kritické hladiny". Oligarchové podle ní nakupují noviny zhruba od roku 2008, aby upevnili vliv. "Jeden z nich, Andrej Babiš, je zároveň vicepremiérem a ministrem financí i vlastníkem dvou nejvlivnějších deníků," stojí ve zprávě.

Video: Sobotka kritizuje Babiše

1080p 720p 480p 360p 240p
Sobotka střílel na Babiše: Nemá rád demokracii, chce absolutní moc a použije k tomu všechno

 

Glosa: Kolikrát si ještě Babiš změní post na kandidátce? Do voleb má na sebepropagaci času dost

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!