Největší demonstrace od roku 89? Připomeňte si výrazné protesty, které zaplnily Václavák | e15.cz

Největší demonstrace od roku 89? Připomeňte si výrazné protesty, které zaplnily Václavák

vaj

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Demonstrace proti jmenování Marie Benešové ministryní spravedlnosti „přerostly“ pražské Staroměstské náměstí, včerejší demonstrace se konala na větším Václavském náměstí a výrazně jej zaplnila. Zařadila se mezi nejmasovější manifestace odporu v polistopadových dějinách. Prohlédněte si fotografie.

Tisíce demonstrantů v úterý večer hustě zaplnily horní polovinu centrálního náměstí metropole, částečně pak dav stál i v jeho spodní části. Organizátoři v úvodu shromáždění odhadli účast na 50 tisíc lidí. Protest zaznamenaly i zahraniční tiskové agentury, podotýká ČTK. Některé zmiňují, že demonstrace jsou stále početnější.

Pomalu se tak počtem účastníků přibližují největším tuzemským demonstracím po roce 1989. Jejich organizátoři však hovořili o účasti přesahující 100 tisíc lidí. To je případ shromáždění z dubna 2012, kdy nesouhlas s fiskální politikou tehdejšího premiéra Petra Nečase a ministra financí Miroslava Kalouska vyšlo na Václavské náměstí vyjádřit podle odhadů odborářů 120 tisíc občanů.

Prohlédněte si fotografie:

Tehdy se demonstranti sešli před polednem na pražském Žižkově, odkud putoval průvod přes magistrálu na Václavák. Policie nicméně hovořila o účasti 80-90 tisíc lidí.

Podobné počty protestujících odhadovali také organizátoři demonstrace za svobodu slova a proti dění v České televizi. Tato manifestace proběhla na Václavském náměstí 3. ledna 2001.

Demisi! Proti Babišovi a Benešové bouřili na Václaváku i Čvančarová s Trojanem a Mádlem

Autor: vaj

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video