Nevzhledné Mariánské náměstí se změní. Přibudou stromy, fontány a rozšíří se chodníky | E15.cz

Nevzhledné Mariánské náměstí se změní. Přibudou stromy, fontány a rozšíří se chodníky

pej

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Architektonické studio Xtopix představilo novou podobu Mariánského náměstí, která vznikla ve spolupráci s občany Prahy 1.  Ti si ho přáli změnit na místo odpočinku i zónou pro pořádání kulturních akcí. 

Nová podoba náměstí respektuje historii místa. Mariánské náměstí totiž prošlo v průběhu staletí mnoha výraznými změnami, které formovaly jeho podobu. Architekti ze studia Xtopix pracovali s takzvanou pražskou asanací, její linii vyznačili pomocí umístění lavice, návrhu dlažby i zmíněných vodních prvků.

S úpravou lokality souvisí i dopravní změny. Náměstí bude sloužit zejména pěším a cyklistům, ale umožní i nezbytný průjezd aut a dopravní obsluze. V návrhu se počítá s rozšířením chodníků a vznikem pěších a obytných zón. V lokalitě bude také zajištěno více přechodů.

Náměstí by se mělo začít rekonstruovat v roce 2022. Revitalizovat se bude i okolí, a to ulice Platnéřská, náměstí Franze Kafky i ulice Kaprova. 

Mariánské náměstí je místem, kde kromě Magistrátu hlavního města Prahy sídlí i další zásadní pražské instituce jako například Městská nebo Národní knihovna. Institut plánování a rozvoje Prahy proto v loňském roce vysoutěžil zpracovatele návrhu náměstí, architektonické studio Xtopix.

Autor: pej

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video