Nová sada úlev z registru smluv má pomoci Budvaru, České televizi i nemocnicím | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Nová sada úlev z registru smluv má pomoci Budvaru, České televizi i nemocnicím

ČTK, ač

Na poslední chvíli pár týdnů před tvrdou platností registru smluv podpořila vláda novou variantu výjimek. 

Od července budou smlouvy státních organizací, krajů, obcí a jejich firem s hodnotou nad 50 tisíc korun platit jenom pokud budou předem zveřejněné v internetovém registru. Dotčené podniky čekají s napětím, zda pro ně nějaké úlevy projdou a jaké.

Nová předloha skupiny poslanců všech sněmovních stran s výjimkou TOP 09 reaguje na dřívější novelu, která měla z povinnosti vyčlenit kvůli možným ekonomickým ztrátám Budějovický Budvar. Sněmovna k ní přidala plošné výjimky i pro státní podniky a státní, krajské a obecní firmy, jež mají průmyslovou nebo obchodní povahu. Podle kritiků by registr po tak širokých výjimkách přestal mít smysl. Senát pak výjimky odmítl.

Komentář Bohumila Pečinky: Registr smluv – byznys jako obvykle

Nyní se mají úlevy týkat národního podniku Budějovický Budvar, některých státních podniků a společností v rukou státu, krajů a obcí. Návrh vznikl jako kompromis a měl by mít dostatečnou podporu. Žádné společnosti ze zákona nevypouští, předpokládá ale zvláštní režim pro firmy, které nejsou veřejnými zadavateli a mají průmyslovou nebo obchodní povahu.

Nemusely by zveřejňovat smlouvy uzavřené v běžném obchodním styku. „Právě u těchto smluv byly v praxi zjištěny problémy s ochranou obchodně citlivých informací a navrhovaná novela potřebnou ochranu zajišťuje,“ píšou autoři v čele s Radkem Vondráčkem (ANO) v důvodové zprávě. Naproti tomu například smlouvy na právnické služby, IT, marketing a sponzoring budou muset zveřejňovat dál.

Do evidence se také nebudou muset vkládat smlouvy, které se týkají nakládání s výbušninami, a kolektivní smlouvy. Určité výjimky by dostaly i Česká televize a Český rozhlas v případě například mimořádných přenosů nebo licenčních práv na sportovní utkání a veřejné vysoké školy a veřejné výzkumné instituce u smluv, které uzavírají se soukromou podnikatelskou sférou.

Dopravní podnik je černá díra na peníze, kritizuje opozice

Zatímco pro většinu státních, krajských a městských podniků jsou nové úlevy méně široké než ty, které před časem navrhla sněmovna, k nemocnicím je nový návrh vlídnější než ten předchozí. Nemocnice by mohly smlouvy na dodávky léků a zdravotnických prostředků zveřejnit i dodatečně, aniž by to ohrozilo jejich platnost. Tak, aby nedocházelo k prodlení ve zdravotní péči.

Novela se týká rovněž Správy státních hmotných rezerv, navíc by výslovně zajistila ochranu bankovního tajemství.

TOP 09 změny kritizuje a s výjimkami z povinnosti uveřejňovat smlouvy v registru nesouhlasí. „Nerozumím tomu, proč se krátce před ostrým provozem registru skupina poslanců snaží zavádět nové výjimky. Je to velmi neodpovědný postup, který zcela devalvuje smysl přijatého zákona a podporuje netransparentní vynakládání veřejných prostředků,“ uvedl  poslanec TOP 09Martin Plíšek.

Aby úlevy od července platily, žádají předkladatelé urychlené schválení novely v prvním čtení bez dalšího hlubšího projednávání. Pak půjde návrh do Senátu.

Nepodpoříme vládu, v níž by figuroval Babiš, tvrdí Udženija. Jeho hnutí prý kopíruje ODS

Autor: ČTK, ač
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!