Nový šéf ČSTV Jansta chce pojmenovat ty, kteří poškodili český sport | E15.cz

Nový šéf ČSTV Jansta chce pojmenovat ty, kteří poškodili český sport

Miroslav Jansta
Miroslav Jansta
• 
ZDROJ: CTK/Mlejnkova Alexandra

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Novým předsedou Českého svazu tělesné výchovy byl na dnešní valné hromadě v Nymburce podle očekávání zvolen šéf České basketbalové federace Miroslav Jansta, který byl jediným kandidátem. Ze 155 delegátů mu dalo hlas v obou komorách 134 zástupců svazů a tělovýchovných jednot.

„Měl jsem podporu skoro všech předsedů svazů, dalo se to čekat,“ řekl po svém zvolení Jansta. Na předsedu ho navrhla iniciativa Sport 2011, která dlouhodobě upozorňovala na špatný stav v českém sportu a finanční krizi. „Předsedové z iniciativy se shodli na mně. Beru to jako respekt k mé práci a k působení ve sportu,“ prohlásil.

Je připraven do měsíce udělat plán, v němž nastíní další roli ČSTV. „Uzavřeme minulost, jasně pojmenujeme viníky, aby veřejnost věděla, proč k této situaci v českém sportu došlo, že to nebyla jen chyba funkcionářů, ale celého systému,“ uvedl Jansta.

Delegáti čekají na výsledek voleb na valné hromadě Českého svazu tělesné výchovy. Autor: CTK/Mlejnkova Alexandra

Chci zásadní transformaci, říká Jansta

Devětačtyřicetiletý právník a někdejší poslanec chce nastoupit trend rychlého budování nové střešní organizace, která bude partnerem vlády a bude reprezentovat český sport. „Který je na dně,“ podotkl Jansta. „Chci zásadní transformaci této organizace, ale konkrétně o tom hovořit nebudu, ještě jsem to neprobral se všemi,“ konstatoval.

Majitel a prezident basketbalového mistra ČEZ Nymburk se necítí být předsedou, ale kapitánem českého sportu, který povede tým. „Já nesu jen větší odpovědnost. Musíme postupovat jednotně. Dva a půl milionu sportovců je síla, která by se měla respektovat,“ prohlásil. Chce dostat do sportu peníze od vlády i od firem. „Vláda slibovala a nebylo z toho nic.“

Od sportovních klubů a jednot dostal Jansta 67 hlasů, jeden delegát se zdržel, dvanáct bylo proti a šest vůbec nehlasovalo. Od 69 delegátů ze sportovních svazů obdržel 67 hlasů, proti byli dva funkcionáři.

Valná hromada neřešila ekonomickou krizi českého sportu, další roli ČSTV ve sportovním prostředí ani problémy s nakládáním s majetkem svazu, zejména s lukrativními lyžařskými středisky.

Vedle předsedy zvolila ještě výkonný výbor, v němž jsou za sportovní kluby a tělovýchovné jednoty Richard Šach, Pavel Suk, Zdeněk Krátký, Radim Adamec, Zdeněk Kubec, Václav Schejbal, Vítězslav Holub a Marek Hájek. Za sportovní svazy v něm figurují Filip Šuman, Miroslav Pelta, Libor Varhaník, Karel Bauer, Zdeněk Haník, Zdeněk Hrubý, Jaroslav Chvalný a Ivo Kaderka.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video