O Sobotkovi se rozhodne příští neděli, delegáti váhají | E15.cz

O Sobotkovi se rozhodne příští neděli, delegáti váhají

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka
Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka
• 
ZDROJ: Tomas Novak, Euro E15

Pavel Otto

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Většina krajských a místních organizací ČSSD zatím nemá jasno v tom, zda by měl Bohuslav Sobotka zůstat v čele strany. Přitom to budou jejich delegáti, kteří už příští měsíc o budoucnosti Sobotky rozhodnou. Odvolat předsedu a další vrcholné funkcionáře mezi sjezdy socialistů může pouze třípětinová většina jejich ústředního výkonného výboru. Necelé dvě stovky jeho členů se podle Lidového domu sejdou příští neděli v Praze.

Předepsaná většina pro vyhazov šéfa se dosud v ÚVV nenašla. Pouze v roce 2004 dobrovolně odstoupil Vladimír Špidla, když nezískal prostou většinu hlasů.

Od neděle přechází situace v sociální demokracii v otevřenou válku. Stranické špičky si posílají prostřednictvím sociálních sítí otevřené dopisy nebo komunikují přes média. K Sobotkovu křídlu se přiklonili Mladí sociální demokraté, věrnost mu znovu přísahal předseda Senátu Milan Štěch. „Chtěl bych ČSSD, v jejímž vedení už nebudou lidé, kteří připravili toto zákeřné jednání. Chceme-li opět získat důvěru občanů, musí ti, co jako černý mor zavlekli do strany zákulisní dohody, ztratit mandát,“ prohlásil. Štěch se přimlouvá, aby se co nejdříve sešel sjezd, který je nejvyšším stranickým orgánem, a zvolil nové vedení.

Vedle Štěcha nebo nově zvoleného poslance Jaroslava Zavadila vyjadřuje Sobotkovi podporu i část regionů. Například šéf socialistů na Vysočině Zdeněk Chlád má za to, že by rezignovat neměl. Vinu na výsledku voleb podle něj nesou všichni členové vedení, tedy i první místopředseda Michal Hašek. Podobně se vyslovilo i vedení středočeské buňky. Naopak v Královéhradeckém nebo Jihomoravském kraji jsou straníci rozděleni.

Předseda pražských sociálních demokratů Karel Klíma Sobotkovi vytkl chyby v kampani. Navzdory tomu ho prý stále považuje za nezpochybnitelného šéfa strany. Jiný názor má bývalý předseda organizace Petr Hulinský, který na nedělním předsednictvu hlasoval proti Sobotkovi. Právě tento stranický orgán ho v neděli poměrem 20 ku 13 vyzval k odchodu. Navíc rozhodl o tom, že nebude ve vyjednávacím týmu a rozhovory o nové vládě povede Hašek. Tento tým se však už včera rozpadl.

Možné vítězství nebude z velkých
Hašek hraje o post šéfa strany a premiéra vabank. Jeho případná výhra však nemusí být sladká. Odstraní-li Sobotku a Zeman ho pověří poskládáním kabinetu, Haškova pozice bude slabá. Nálepky zrádce a loutky Hradu se nezbaví. Lidový dům přijde o autonomii a respekt stran, s nimiž bude jednat o koalici či podpoře menšinové vlády. Rozhádaná ČSSD uspíší další předčasné volby, v nichž ANO 2011 obsadí první příčku.
Už nemůže couvnout
Sobotka musí svůj boj dokončit, nebo sám odejít. Už nemůže couvnout jako v létě, kdy se nakrátko postavil prezidentovi. I kdyby ho však ústřední výkonný výbor strany podržel ve funkci předsedy, není vůbec jisté, zda by ho Zeman pověřil sestavením vlády. Na scéně se proto může objevit někdo třetí. Nejvíc se spekuluje o Milanu Chovancovi, který by mohl být pro rozhádaná křídla socialistů přijatelným řešením. Jenže jen do březnového sjezdu strany, z něhož nemusí vyjít jako vítěz.

Komentář E15.cz: Socialistické Sarajevo aneb Atentáty se musí umět

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video