Obcí riskujících s penězi přibývá | E15.cz

Obcí riskujících s penězi přibývá

dluhy
dluhy
• 
ZDROJ: profimedia.cz

Dalibor Dostál

Více než osm desítek obcí v Česku loni hospodařilo rizikově. Je to nejvíce za posledních jedenáct let. Vyplývá to z analýzy společnosti Čekia.

Radnic, jež se dostávají do finančních potíží, výrazně přibývá. Ještě v letech 2001 až 2007 zůstával počet obcí s vyšší mírou rizika na stejné úrovni, někdy mírně klesal. Od roku 2007, kdy dosáhl minima, se ale jejich počet zvýšil téměř o 400 procent.

„Větší problémy se stavy obecních pokladen nastaly s nástupem globální krize, kdy se české ekonomice přestalo dařit a současně začal klesat objem vybíraných daní,“ komentuje výsledky Michal Řičař, analytik skupiny Bisnode v ČR.

Bič na zadlužené obce

V krajině žebravých obcí

Zadlužená Smržovka rozprodá majetek

Nejhorší situace je dle analýzy ve Zlínském, Pardubickém a Karlovarském kraji, nejlepší pak v Královéhradeckém. V roce 2011 se poprvé mezi rizikově hospodařícími subjekty objevil i kraj, a to Středočeský. Největší problémy s financemi mají obce s pěti sty až tisícem obyvatel.

Autor je redaktorem magazínu Profit

Autor: Dalibor Dostál

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.