Obviněný Řehák: Hospimed to dělal ze soucitu s chudou nemocnicí | E15.cz

Obviněný Řehák: Hospimed to dělal ze soucitu s chudou nemocnicí

Obviněný Řehák: Hospimed to dělal ze soucitu s chudou nemocnicí
Soudci Krajského soudu v Praze, Robert Pacovský uprostřed.
• 

ČTK, čap

Jednatel firmy Hospimed Jindřich Řehák, který je obviněný v souvislosti s kauzou exposlance Davida Ratha, dnes u soudu odmítl, že by se dopustil podplácení a předložil dokumenty, které podle něj dokazují zákonný průběh tendrů. Podle obžaloby podplácel při zdravotnických zakázkách ohledně vybavení nemocnic ve Středočeském kraji.

Řehák popisoval také schůzky s některými aktéry kauzy, na kterých se podle spisu předávaly úplatky. „Nedopustil jsem se podplácení, nepoškozoval jsem vědomě ani nevědomě zájmy Evropské unie,“ řekl Řehák.

Žalobce Petr Jirát jej viní z toho, že předal úplatek za upravené veřejné zakázky ve prospěch Hospimedu. Celou akci prý organizovali další obžalovaní - někdejší ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová a její přítel, manažer v nemocnicích a exposlanec Petr Kott. Rath údajně o všem věděl.

Případ se týká technologických zakázek pro nemocnice v Kutné Hoře a Kolíně. Řehák dal soudci několik dokumentů, které podle něj dokazují, že vybavování nemocnic bylo standardní. Nikdy se prý s Kottem na úplatcích nedomlouval. „Považoval bych to za osobní urážku a skončil bych s takovým člověkem komunikaci,“ řekl soudci. Na schůzkách si prý kromě propagačních materiálů nic nepředávali.

Soudce Robert Pacovský se ptal na důvody, proč Hospimed šel do zakázky v kutnohorské nemocnici, ačkoli byla pro firmu mírně ztrátová a dokonce už v počátku spočítaná „na nulu“, tedy bez výdělku. Řehák uvedl, že Hospimed k tomu vedl určitý soucit s chudou nemocnicí, která měla v předchozích letech smůlu na vedení, což se ale změnilo a noví manažeři byli ochotní do zařízení investovat.

Řehák: Nulových zakázek děláme pět procent

Nulových zakázek podle něj Hospimed dělá zhruba pět procent, důvodem bývá například potřeba umístit nový produkt a získat tak reference na trhu v rámci konkurenčního boje.

Petr Kott, David Rath a Kateřina Pancová na lavici obžalovaných.Petr Kott, David Rath a Kateřina Pancová na lavici obžalovaných.Autor:
Petr Kott, David Rath a Kateřina Pancová

Řehák podle Jiráta předal Kottovi 12 milionů korun, o které se údajně Kott rozdělil s Pancovou, podíl prý dostal také Rath. Čistý zisk Hospimedu na zakázkách byl podle spisu nejméně čtyři miliony korun.

Obžaloba viní skupinu 11 lidí z upravování zakázek ve stavebnictví a zdravotnictví ve Středočeském kraji a z korupce. Údajně upravovali tendry tak, aby vyhovovaly předem vybrané firmě. Ostatní účastníci soutěží dělali prý "křoví", aby výběrová řízení vypadala navenek jako podle pravidel.

Mezi dalšími obžalovanými jsou manažeři firem, které vyhrávaly soutěže za údajný úplatek. Rathovi hrozí ze všech nejvyšší trest, až 12 let vězení. Obžaloba ho viní z přijetí úplatků v celkové výši 16 milionů korun.

Autor: ČTK, čap
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!