Odbory chtějí vyšší platy ve zdravotnictví i sociální péči | E15.cz

Odbory chtějí vyšší platy ve zdravotnictví i sociální péči

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zdravotnické odbory trvají na růstu platů všem pracovníkům ve zdravotnictví v příštím roce o deset procent. Stejné navýšení požadují i pro pracovníky sociální péče. Dnes to uvedla předsedkyně odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková.

Vláda slíbila právě před půl rokem podpisem memoranda na ukončení protestní odborové akce Děkujeme, odcházíme nárůst platů lékařům a dalším pracovníkům zdravotnictví o desetinu. Zdravotní pojišťovny už daly vědět, že příští rok chtějí zaplatit nemocnicím za léčení o pět procent méně než letos. Odbory se obávají, že nemocnice na zvýšení platů nebudou mít. Hrozí podle nich sociální nepokoje. O platech chtějí jednat na zářijové tripartitě s vládou a zaměstnavateli.

„Vzhledem k tomu, že pro letošní rok byli řešeni pouze lékaři v oblasti memoranda a pro příští rok je tam příslib navýšení platů lékařům o deset procent, tak my deset procent pro personál ve zdravotnictví požadujeme jako nepodkročitelné minimum,“ uvedla předsedkyně.

Pokud zdravotní pojišťovny sníží úhrady o pět procent, v reálu to podle Žitníkové bude pro nemocnice a další zařízení znamenat pokles příjmů téměř o 13 procent vzhledem třeba k nárůstu DPH. Za té situace by nebylo podle předsedkyně možné sliby vlády plnit.

„Jsme na začátku vyjednávání, chceme teď na kritickou situaci upozornit a nebudeme zatím členy vyzývat k účasti na demonstraci. Chceme s vládou vyjednávat,“ řekla Žitníková.

Místopředsedkyně svazu Ivana Břeňková doplnila, že v sociálních službách je situace ještě horší. Odborový svaz má petici k odměňování zaměstnanců v sociálních službách, kdy žádá, aby zaměstnanci byli placeni také podle tarifních tabulek, kterými se řídí odměňování zdravotníků. Letos sociální služby dostaly zhruba o deset procent nižší dotace od státu a kraje to dorovnaly ze svých rozpočtů, proto platy letos neklesly. Pro příští rok by podle odborů měla jít do sociální sféry na platy dotace státu osm a půl miliardy, aby přidáno o deset procent dostali také pracovníci sociální péče.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.