Odposlechy jako hlavní důkaz. Pokračuje líčení v kauze Rath | E15.cz

Odposlechy jako hlavní důkaz. Pokračuje líčení v kauze Rath

Poslanec David Rath obžalovaný z korupce přichází 1. října k hlavnímu líčení u Krajského soudu v Praze
Poslanec David Rath obžalovaný z korupce přichází 1. října k hlavnímu líčení u Krajského soudu v Praze
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Po měsíci pokračuje soudní líčení v kauze Rath. Krajský soud v Praze dnes začne přehrávat policejní odposlechy exposlance Davida Ratha a dalších deseti lidí obžalovaných z korupce. Státní zástupce odposlechy označuje jako hlavní důkaz. Přehrávání může trvat i několik týdnů.

Soudce Robert Pacovský uvedl, že nelze odhadnout, jak dlouho se budou přehrávat. Ke každému záznamu se mohou obžalovaní vyjádřit. Žalobce Petr Jirát již dříve uvedl, že nahrávky jsou rozsáhlé.

Některé záznamy jsou podle soudce v horší kvalitě, jsou to zejména takzvané prostorové odposlechy. Nahrávky telefonních hovorů jsou prý slyšet lépe. Obhájci, státní zástupce a obžalovaní budou mít k dispozici sluchátka, pro veřejnost jsou připravené reproduktory.

Pacovský nechá přehrát odposlechy chronologicky, jako první je na řadě záznam z ředitelské kanceláře Kateřiny Pancové v kladenské nemocnici.

Hlavní líčení, které začalo počátkem srpna, dnes pokračuje po měsíční pauze. Bývalý hejtman Středočeského kraje Rath dorazil poprvé bez pout, protože jej před třemi týdny pustil soud z vazby, ve které strávil 18 měsíců.

Kott z vazby venku

Krátce po něm mohl jít na svobodu i další z obžalovaných, exposlanec, někdejší náměstek krajských nemocnic a bývalý šéf středočeské pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny Petr Kott. Jeho přítelkyně Pancová, která je třetí z hlavních aktérů případu, směla opustit vazební celu už v září.

Petr Kott Autor:
Vazbu už opustil i Petr Kott (Zdroj ČTK)

Projednání je zatím naplánované do února příštího roku, ale pravděpodobně se protáhne, protože advokáti obžalovaných chtějí předvolat další svědky a vyžadují znalecké posudky.

Státní zastupitelství v obžalobě viní skupinu 11 lidí z upravování veřejných zakázek ve Středočeském kraji v letech 2011 a 2012. Týkaly se prý opravy zámku Buštěhrad a gymnázia v Hostivici a modernizace nemocnic. Podmínky obchodních soutěží financovaných z části dotacemi Evropské unie byly údajně „ušité na míru“ předem domluvené firmě.

Žalobce Jirát označuje jako organizátory Pancovou a Kotta, přičemž Rath údajně o všem věděl a dělil se o úplatky. Zbylých osm obžalovaných jsou šéfové a manažeři firem. Rathovi hrozí v případu nejvyšší trest - až 12 let vězení. Obžaloba ho viní z přijetí úplatků v celkové výši 16 milionů korun. Policie také v říjnu rozšířila obvinění Rathovi a dalším, týká se i firem - například stavební společnosti Metrostav.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video