Odtah aut v Praze podraží: majitelé zaplatí o 600 korun víc | E15.cz

Odtah aut v Praze podraží: majitelé zaplatí o 600 korun víc

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 

vrb, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Motoristé v Praze si za odtažení aut zřejmě už od dubna připlatí. Stát bude 1900 korun, tedy o 600 korun více než dosud. Rozhodla o tom rada hlavního města. Radní rozhodnutí zdůvodňují tím, že se ceník za odtah vozidel nezměnil od roku 2001, i když se zvýšily náklady na pohonné hmoty a energie a zvýšila se DPH. Ročně je v metropoli odtaženo kolem 40 tisíc aut.

Cena za neúplný odtah, kdy je špatně zaparkované auto pouze naloženo, ale není odvezeno na odtahové parkoviště, by měla stoupnout z 850 na 1250 korun. Záměr schválili radní už na podzim, v minulých měsících se k návrhu vyjadřovaly městské části.

Zvednout by se měly i ceny parkovného na odtahových parkovištích. V současnosti zaplatí řidiči za první den na parkovišti 150 korun na den, za každý další započatý den pak dvě stovky. Nově by se platilo za první tři dny parkování 250 korun denně, cena za čtvrtý a každý další započatý den až do konce šestého měsíce by stoupla na 400 korun.

V letech 2008 a 2009 bylo v Praze odtaženo na 70 tisíc aut ročně, v roce 2010 necelých 50 tisíc. V roce 2011 po nařízení Nejvyššího soudu, který uložil vlastníku komunikace vrátit na místo odtahu vozidlo, které bylo odstraněno ve veřejném zájmu, klesl počet odtahů pod 40 tisíc ročně.

Odtahy vozidel má od roku 2009 na starosti příspěvková organizace Správa služeb hlavního města Prahy, která si na část odtahů najímá externí dodavatele. Pro odtažená vozidla je v metropoli devět parkovišť s celkovým počtem 1165 parkovacích míst. Praha má navíc jedno odstavné parkoviště v Dubči, kde jsou umístěna dlouhodobě nevyzvednutá auta.

Autor: vrb, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video